Öneri

Başlatan cive9148, May 22, 2018, 01:32 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cive9148

İyi günler Ahmet Bey,
Emekleriniz ve bize öğrettikleriniz için teşekkürler,biz kendini geliştirme safhasındaki genç mühendislerin en büyük sıkıntısı sanırım doğru bilgileri en pratik yollarla öğrenmemizi sağlayacak kaynakların azlığı,piyasada bu konuda bir açık olduğunu düşünüyorum.Bu noktada mühendis bilgi eksiklerini kapatmak için okul kaynaklarını karıştırıyor ama her biri 600-700 sayfalık kitaplar arasında,karmaşada boğuluyor.Uygulama üzerinde bizzat yerinde öğrenmek istiyor ama her şantiyede hatalar silsilesi,yetersiz ve yanlış bilgilere sahip başkalfalar,mühendisler,formenler hatta proje müdürleri bizlerin bir arpa boyu kadar bile ilerlemesini sağlamıyor, böyle bir kısır döngü içinde kalıyor mühendislerimiz ne yazıkki.Ben şahsım olarak sadece Firuzan Baytop' un kitaplarına ulaşabildim onlarda şantiye konusunda son derece kısıtlı,yüzeysel,yetersiz bilgiler içeriyor.Sizin önerebileceğiniz;zemin etüdünden başlayıp,kazı-hafriyatla devam eden ve en son boya ve iskanla sonuçlanan yani yapıyı aşama aşama tekniği,statiği,malzemesiyle(membranından başlayıp,kalıp türlerine hatta mantolama boya malzemelerine ve bunların özelliklerine kadar) bize anlatacak bir kitap yada kitaplar dizini tavsiyeniz var mı? Benim fikrim ise böyle bir kitabı yazsa yazsa Ahmet Çelikkollu'nun yazabileceği yönünde 😊
Saygılar...

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: mnuskudar - May 22, 2018, 01:32 ösİyi günler Ahmet Bey,
Emekleriniz ve bize öğrettikleriniz için teşekkürler,biz kendini geliştirme safhasındaki genç mühendislerin en büyük sıkıntısı sanırım doğru bilgileri en pratik yollarla öğrenmemizi sağlayacak kaynakların azlığı,piyasada bu konuda bir açık olduğunu düşünüyorum.Bu noktada mühendis bilgi eksiklerini kapatmak için okul kaynaklarını karıştırıyor ama her biri 600-700 sayfalık kitaplar arasında,karmaşada boğuluyor.Uygulama üzerinde bizzat yerinde öğrenmek istiyor ama her şantiyede hatalar silsilesi,yetersiz ve yanlış bilgilere sahip başkalfalar,mühendisler,formenler hatta proje müdürleri bizlerin bir arpa boyu kadar bile ilerlemesini sağlamıyor, böyle bir kısır döngü içinde kalıyor mühendislerimiz ne yazıkki.Ben şahsım olarak sadece Firuzan Baytop' un kitaplarına ulaşabildim onlarda şantiye konusunda son derece kısıtlı,yüzeysel,yetersiz bilgiler içeriyor.Sizin önerebileceğiniz;zemin etüdünden başlayıp,kazı-hafriyatla devam eden ve en son boya ve iskanla sonuçlanan yani yapıyı aşama aşama tekniği,statiği,malzemesiyle(membranından başlayıp,kalıp türlerine hatta mantolama boya malzemelerine ve bunların özelliklerine kadar) bize anlatacak bir kitap yada kitaplar dizini tavsiyeniz var mı? Benim fikrim ise böyle bir kitabı yazsa yazsa Ahmet Çelikkollu'nun yazabileceği yönünde 😊
Saygılar...

Oncelikle guzel düsunceleriniz için tesekkur ediyorum. Bir kitsp calismamiz var.Calismamiz var diyorum bir iki arkadasimda yardimci oluyor. Sanirim bu kitap calismasi zaman alacsk. Bir dd deprem yonetmeligi dgisince oraya yogunlastik. Kitap calismsmiz var ama ne kadar sure sonra hazir hale gelir onu tam soyleyemem. 

Bilgiyi kiskanmamak gerek, bilginin sadakasini vermek gerek. Dediginiz uzere malesef bircok meslektasimiz bilgi vermiyor, yada bilmiyor boyle gizleniyor. Oysa hepimiz ayni yerden geldik. Fakulteyi bitirdik, bilgi pesinde kostuk. Yillarca tecrubesiz  damgasi yedik. Ben o zamanlar Allah'a bir söz vermistim: ileri ki yillarda eger yeterli bilgim olursa, bunu bilgi arayan meslektaslara sunacagim, Allah'a bu konuda söz vermistim. Bu yardimida bos zaman degerlendirme anlaminda yapmayacagim, bizzat zaman ayiracagim, mesai harcayacagim ve bilgi paylasacagim.Simdi yaptigim da bu....

birseysorupcikacagim

Alıntı yapılan: ÇELİKKOLLU - May 22, 2018, 07:19 ösBir kitsp calismamiz var.Calismamiz var diyorum bir iki arkadasimda yardimci oluyor. Sanirim bu kitap calismasi zaman alacsk. Bir dd deprem yonetmeligi dgisince oraya yogunlastik. Kitap calismsmiz var ama ne kadar sure sonra hazir hale gelir onu tam soyleyemem. 

Merhaba Ahmet Bey. Acaba kitap çalışmasının son durumu nedir? Çıkınca almak istiyorum, o sebeple soruyorum.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: birseysorupcikacagim - Mar 11, 2021, 08:48 ösMerhaba Ahmet Bey. Acaba kitap çalışmasının son durumu nedir? Çıkınca almak istiyorum, o sebeple soruyorum.

Merhaba,

Malesef yogunlugumdan dolayi kitap yazma  calismalarim yavas gidiyir, bu yuzden uzuyor.