Kompak ve kompakt olmayan malzeme

Başlatan Emrah Türkseven, Şub 17, 2018, 09:21 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emrah Türkseven

Selamun aleyküm hocam hayırlı akşamlar yeni çelik yönetmeliğinde kompakt ve kompakt olmayan malzemelerle alakalı ciddi anlamda bilgiler var ama biraz karışık şekilde sap2000 de veya etabs da analiz sonrasında bazı elemanlarda kompakt bazı elemanlarda non-kompakt bazılarinda ise momentle alakalı malzeme bilgisi çıkıyor. Kompakt ve kompakt olmayan mazleme terimini teknik olarak açıklar mısınız?

ÇELİKKOLLU

Merhaba.

Aciklayayim.

Bizim celik yonetmeligi biliyorsunuz AISC369 gibi. Bu terimlerde oradan geliyor.

KOMPAKT KESIT:
Tasitici sisteminizdeki bir kesiti düşünün.Eger bu kesit moment ve donme kapasitesine ulasincaya kadar, yerel burkulmaya ugramiyorsa, burkulmalar kesit kapasitesine ulasildiktan sonra gerceklesiyorsa bu kesit konpakt kesittir. Bizim istedigimiz sevdigimiz kesitler bunlardir.

KOMPAKT OLMAYAN KESIT
Bu kesitlerde yine yerel burkulma olmadan kesit akma gerilmesine ulasir ama donme(sekil degistirme) kapasitesine ulasilamaz(suneklik pek iyi degil). Oysa bizim istedigimiz kesit kapasitesine ulasacak ve ondan sonrada sekil degistirme(donme) devam edecek  ama kesit hala yasimaya devam edecek.... kompakt olmayan kesitlerde iste bu yoktur, kesit alani ile akma gerilmesini carpip kspasiteyi bulursunuz ama sekil degistirmelere bu kesit izin vermez.

Sonuc olarak kompakt kesit tam kapasite calisiyor(akma gerilmesi neyse olusuyor) kapasiteye ulastiktan sonrada sekil degistiriyor(egiliyor) ama göcmuyor, sunek lik devam ediyor, kompakt olmayan kesitte ise akma gerilmesine yine ulasiliyor ama sekil degistirme debam etmiyor, gocuyur, suneklik az... Buradaki gocme tanimim siz konuyu iyi anlayin diye. Yoksa sistem gocmuyor. Profilin ust basligi alt basligi govdesi acayip sekil degisikligine ugruyor ve artik bu kesit calismiyor ablaminda.

hasaner

Ahmet Bey Merhaba,

deprem yönetmeliğinde I profil kesitlerinin başlık sınırlandırmasınını sağlamıyorsa hesap nasıl olur ? Hea300 kolon olarak başlıkta tablo 9.3 sınırını sağlamıyor. Yönetmelikte bu değerlerin üstünde kullanmayın diyor. bu durumda nasıl bir yol izlenir ? Teşekkürler

Alozan

Gördüğüm kadarıyla yüksek sünek bir yapıda HEA tip profil ile kolon yapılamıyor. HEB veya IPE yapmak zorundayız diye görüyorum.

hasaner

Alıntı yapılan: Alozan - Haz 29, 2020, 05:33 ösGördüğüm kadarıyla yüksek sünek bir yapıda HEA tip profil ile kolon yapılamıyor. HEB veya IPE yapmak zorundayız diye görüyorum.

Aynen öyle ancak hea500 serisinden sonra başlıyor kullanılabilecek kesitler. Tek katlı sanayi yapıları için düşündüğümüzde açıklık fazla ise tablo 9.3 ekonomiklik azaldı. piyasada halen bu şarta bakmadan proje imalatları gördüm. Bu şartı sağlamasın ama ben gerilmelerimi ve sehimimi belli bir limitte tutsam olmaz mı ? Sonuçta tek katlı bir sanayi yapısı yönetmelik biraz daha yüksek katlı yapılara uygun değil mi ? Zaten çok katlı yapılarda yükten, momentten, depremden  dolayı kullanılan profiller bu şartları yüzde 90 sağlıyor. Sanayi yapılarında bu sorun çıkıyor. Görüşlerinizi rica ediyorum acaba ben mi yanlış anlıyorum anlayamadım.

Alozan

Sizinle aynı soruların cevaplarını ben de merak ediyorum. Endüstriyel yapılara göre bir yönetmelik değil elimizdeki. Her zaman mühendislik yorumumuzu kullanarak kuralları irdeliyoruz. Endüstriyel yapıları bir kalıba sokmamız çok zor çünkü.

hasaner

Yurt dışında yapma kesitlerle (PEB ve sin profiles ) olarak yapılabiliyor. Sin profiles gövde kalınlıkları 3 mm. Peb ise 5 6 mmden başlıyor. başlıklar keza 10 mm kalınlıklardan başlıyor ve ekonomik binalar yapılabiliyor. Bizim ülkemizde bu sistemleri uygulamak yönetmeliğin 9.3 tablsou yüzünden imkansız.