ÇELİK YAPI TASARIMI

Başlatan ÇELİKKOLLU, Haz 09, 2017, 03:49 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ÇELİKKOLLU

Haz 09, 2017, 03:49 ös Son düzenlenme: Haz 09, 2017, 03:53 ös ÇELİKKOLLU
Celik yapı tasarimında iki metod kullanılır(yonetmelik gereği)

1...GKT(Guvenlik Katsayilari ile Tasarim)

2...YDKT(Yük ve Dayanım Katsayiları ile Tasarim)

GKT nedir YDKT nedir, kisaca açiklayalım.


Genel düşünelim. Herhangi bir yapı projelendireceksiniz. Yonetmelik falan da bilmiyorsunuz. Ama proje yapmak zorundasınız, hemde güvende kalmak şartıyle proje yapmak zorundasinız.

Bu durumda iki yol izleyebilirsiniz. Birinci yol,,yapinin kapasitesini birebir bulursunuz, sonra buldugunuz bu kapasiteyi "1" den küçük bir sayi ile carparak kendinizi güvene alırsinız, yani yapinin gercek kapasitesini biraz düşürürsunuz. Gelecek dış etkilerinde, azaltmış oldugunuz bu kapasiteyi gecmemesini sağlarsiniz. İşte bu metot YDKT metodudur.

Iki yol izleyebiliriz dedik. Birinciyi yukarida anlattik. Ikinci yoldada prensip aynı. Yine yapinin gercek kapasitesini bulursunuz, sonra buldugunuz bu kapasiteyi "1" den büyük bir sayiya bolerek kendinizi güvene alırsınız, yani kapasiteyi biraz düşürürsünüz. Işte bu metotta GKT dir.

Görüldügü üzere mantık aynı, yol farkli. Yollar farkli olunca da, GKT ile tasarımla,  YDKT ile tasarimda kullanilmasi gerekli kombinasyonlarin farkli olmasi gerekir ki, zaten öyledir. Bu bağlamda hangi yönteme karar verilmişse ilgili kombinasyonlar kullanilmalidir...

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

mdilek063

Ahmet abi tavsiyen üzerine Hilmi Derenin çelik yapılar kitabını aldım lakin yeni çıkan yönetmelikle beraber bazı arkadaşlarım o kitabın artık işe yaramayacağını söylediler. Sizce doğru mu söylüyorlar. Sadece yeni yönetmeliği okuyarak çelik yapılara hakim olunabilir mi ?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: mdilek063 - Mar 29, 2018, 10:43 ösAhmet abi tavsiyen üzerine Hilmi Derenin çelik yapılar kitabını aldım lakin yeni çıkan yönetmelikle beraber bazı arkadaşlarım o kitabın artık işe yaramayacağını söylediler. Sizce doğru mu söylüyorlar. Sadece yeni yönetmeliği okuyarak çelik yapılara hakim olunabilir mi ?

Hilmi Deren'in kitabini bir yonetmelik kitabi olarak ele almak dogru degil.Arkadaslarin dogru soylememis.Yonetmelikler degissede  moment=kuvvet×kol...yani statik, dinamik degismez, F=mxa degismez.once statik, dinamik, akma, sekil degistirme ogrenecegiz ki yonetmelik sartlarini uygulayalim.Hilmi dere in kitabinimutlaka omuyun.Yonetmelikler ders kitabi degildir.