kısa kolon

Başlatan kubrabozdag, Nis 06, 2021, 12:08 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kubrabozdag

Hocam iyi günler bir projemde yapı denetim tarafından 1,5 metrelik subasman katında , subasman perdesi ve kolonlar arasına köpük yerleştirmem gerektiği söylendi kısa kolon oluşmaması için. Ben bu durumun yanlış olduğunu düşünüyorum perde ve kolonların birlikte çalişması gerekmez mi?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: kubrabozdag - Nis 06, 2021, 12:08 ösHocam iyi günler bir projemde yapı denetim tarafından 1,5 metrelik subasman katında , subasman perdesi ve kolonlar arasına köpük yerleştirmem gerektiği söylendi kısa kolon oluşmaması için. Ben bu durumun yanlış olduğunu düşünüyorum perde ve kolonların birlikte çalişması gerekmez mi?

merhaba,

Kısa kolon oluşmaması için kolonun herhangi bir noktasına diğer taraftan bir elemanın saplanmaması/bağlanmaması gerekir. Aksi takdirde kolonun deplasman kabiliyetini azaltırsınız, deplasman yapamaz ve kısa kolon teşekkül eder. Dolayısıyle sizin kolona bir irtibat sağlamamanız gerekir. Yapı denetim dogru karar vermiş ve perde ile kolonun irtibatını kesmenizi istemiş. Bu doğru bir uygulama

Mülayim

Kolon donatıları subasman perdesinin içine girmese ama köpük veya strafor konulmasada kısa kolon durumu oluşur mu

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Mülayim - Nis 07, 2021, 08:35 ööKolon donatıları subasman perdesinin içine girmese ama köpük veya strafor konulmasada kısa kolon durumu oluşur mu

Strafor konmasa dahi donatılar kolona girmiyorsa KISA KOLON DURUMU OLUŞMAZ.