Güçlendirme projesinde ilave donatı

Başlatan ronayi, Mar 24, 2021, 11:32 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ronayi

Hocam merhaba,
Sta4cad te güçlendirme projesi hazırlarken kirişler için minimum donatı seçtiğimizde ilave donatılar olması gerekir mi yoksa olmayacak şekilde mi donatıları atamamız gerekir? Donatı okumaları yaparken ilave donatıları göremiyoruz. Modelleme aşamasında kirişlere ilave donatı attığımızda varsayım mı yapmış oluyoruz?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ronayi - Mar 24, 2021, 11:32 ösHocam merhaba,
Sta4cad te güçlendirme projesi hazırlarken kirişler için minimum donatı seçtiğimizde ilave donatılar olması gerekir mi yoksa olmayacak şekilde mi donatıları atamamız gerekir? Donatı okumaları yaparken ilave donatıları göremiyoruz. Modelleme aşamasında kirişlere ilave donatı attığımızda varsayım mı yapmış oluyoruz?

Mevcut yapılarda donatı tespitinin nasıl  yapılacagı 15.bölumde anlatımakta. Ya sınırlı ya kapsamlı bilgi duzeyine göre bir calışma yapmalısınız. Yönetmelikte belirtildiği üzere bazı elemanlarda sıyırrma yaparak donatı sayılarını tespıt etmelisiniz. Daha sonra projedeki donatı sayı/çap ile sizin tespit ettiğiniz sayı çapı oranlayıp donatı gerçekleşme oranını bulmalıısnız.Diğer yerlerdeki donatıyıda bu donatı oranına göre varsaymalıısnız. Kirişlerdeki ilave donatılardada durum aynı. Diyelim projede 6fi16 düz görünüyor, aynı yerde yerinde 3fi16 var. Donatı gerçekleşme oranınız 3/6=0.5   Yani modelleme yaparken projede ne görünüyorsa onun yarısını alacaksınız. projede Mesnette 4fi16 ggörmüşseniz donatı gerçekleşme oranı 0.5 oldugundan siz 4x0.5=2fi16 varsayıp  modelleme yapacaksınız.

ronayi

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Fakat kirişlerdeki donatı okumaları bölüm 15 e göre yaptığımızda da yine de kirşin uc noktalarında ilave donatıların olup olmadığını anlayamıyoruz. Yönetmelik bize kirişin orta bölgesinden sıyırma ve okuma yapmamızı söylüyor fakat bizim ilave donatılar mesnet üst bölgesinde duruyor. Modellemedeki donatıları dediğiniz gibi projeden alıp gerçekleşme oranını yaptım fakat yapı denetim benden kirişlerdeki tüm ilave donatıları kaldırıp minimum donatıya göre anali yapmamız istedi. Bu proje için öyle yaptım ama diğer projelerde böyle bir genelleme yapılabilir mi ya da nasıl yapmamız gerek?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ronayi - Mar 25, 2021, 11:44 ööHocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Fakat kirişlerdeki donatı okumaları bölüm 15 e göre yaptığımızda da yine de kirşin uc noktalarında ilave donatıların olup olmadığını anlayamıyoruz. Yönetmelik bize kirişin orta bölgesinden sıyırma ve okuma yapmamızı söylüyor fakat bizim ilave donatılar mesnet üst bölgesinde duruyor. Modellemedeki donatıları dediğiniz gibi projeden alıp gerçekleşme oranını yaptım fakat yapı denetim benden kirişlerdeki tüm ilave donatıları kaldırıp minimum donatıya göre anali yapmamız istedi. Bu proje için öyle yaptım ama diğer projelerde böyle bir genelleme yapılabilir mi ya da nasıl yapmamız gerek?

Bazı durumlarda bakıyorsunuz ki donatı gerçekleşme oraninda bile belli bir sayı bulamıyorsunuz. Bilinmeyen çok oluyor. Mantığı anlayamayabiliyorsunuz. Sıyırmanın birine göre çok farklı, bir diğerine göre çok farklı gerçekleşme orani bulabiliyorsunuz. Binaya bakarken de pek güven duymuyorsunuz. Bu binalarda bilinmeyen çok olduğundan zamanındaki yönetmeliğin minimum donatı koşullarına uymak yanlış bir yaklaşım değil. Ama bunu her mevcut binada uygulamak doğru değil.

ronayi

hocam son olarak, bilinmeyenin çok olduğu binalarda minimum donatıyı uyguladığımızda ilave donatılar program tarafından atanıyor. Eleman donatı ayarlarına girip ilave donatıları kaldırıp onlar yerine montaj ve çekme donatılarını programın kurtacağı şekilde arttırmamız doğru mudur?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ronayi - Mar 26, 2021, 10:50 ööhocam son olarak, bilinmeyenin çok olduğu binalarda minimum donatıyı uyguladığımızda ilave donatılar program tarafından atanıyor. Eleman donatı ayarlarına girip ilave donatıları kaldırıp onlar yerine montaj ve çekme donatılarını programın kurtacağı şekilde arttırmamız doğru mudur?

Hayır dogru değil

ronayi