Tek yönlü döşeme

Başlatan dexerisdead, May 06, 2017, 12:54 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dexerisdead

Merhabalar sayın hocam,

Tek yönde çalışan döşeme sistemlerinin çalışma mantığından biraz söz eder misiniz, dişler hangi yönde atılmalıdır, uzun yönde veya kısa yönde atarsak nasıl çalışır, yastık kirişlerinin büyük olması güçlü kolon zayıf kiriş davranışını nasıl etkiler, kat rijtiliği asmolan döşemelerde nasıl değişir, bu sorularımı yanıtlarsanız memnun olurum.Teşekkürler.

ÇELİKKOLLU

Tek yonlü asmolen döşemelerde, asmolen kirisler döseme uzun yonüne paralel atılır. Bu takdirde asmolen kirisler, boyu daha kısa olan çerceve kirislerine baglanir(cunku uzun yonde atiyorsunuz,;bunu iyi etud ediniz) Asmolen kirisler daha kisa kirislere bastigindan daha kucuk tesirler olusur(moment vb). Oysa asmolenleri kisa yonde atsaydiniz, asmolenler uzun kirislere basacakti ve daha buyuk kesit kuvvetleri olusacakti.

Yastik kirisler direk guclu kolon ile ilgili bir kavram degildir. Bir kirisin kapasitesini sadece beton belirlemez, donati etkendir. 25/100 bir kiris te bile az donati ile nispeten zayif kiris olusturulur. Sadece kiris boyutuna bakarak kiris guclumu, zayifmi karar veremeyiz. Daha onemlisi donatı miktaridir.Yastik kirislerin olumsuz tarafi oteleme ile ilgilidir, kat rijitligi ile ilgilidir.

Smolen kirislerin yonu ne taraf ise, döseme o yonde daha rijittir. Tek yonlu asmolen bir dosemeyi dusunun, doseme tek yonde fazla rijit, diger yonde ise nispeten düsuk rijittir. Rijit dosemeler yatay deprem yuklerini tam olarak iletir. Rijit olmayan dosemelerde deprem yuklerinin kolonlara iletiminde sorunlar yasanir.