çatı çökmesi

Başlatan syapıcı, Tem 28, 2020, 03:04 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syapıcı

Ahmet Hocam merhabalar iyi çalışmalar dilerim.Benim bir sorum olacaktı geçtiğimiz günlerde ilimizde inşaası devam etmekte olan spor salonunun çatısı imalat sırasında çatının aşık bağlantıları yapıldığı sırada komple çökmüştür yapı 39-52m dir toplam çatı ağırlığı yaklaşık 150 t civarındadır. Benim sormak istediğim konu yapımızın diğer taşıyıcı sistemi betonerme olarak tasarlanmış çatı çökerken binamızın taşıyıcısına zarar gelip gelmediğini nasıl tespit edebiliriz  düşen çelikler dolayısıyla bazı döşeme ve kolonlarda betonun zarar gördüğü görülüyor demir donatıda bir zedelenme yok gibi gözüküyor

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: syapıcı - Tem 28, 2020, 03:04 ösAhmet Hocam merhabalar iyi çalışmalar dilerim.Benim bir sorum olacaktı geçtiğimiz günlerde ilimizde inşaası devam etmekte olan spor salonunun çatısı imalat sırasında çatının aşık bağlantıları yapıldığı sırada komple çökmüştür yapı 39-52m dir toplam çatı ağırlığı yaklaşık 150 t civarındadır. Benim sormak istediğim konu yapımızın diğer taşıyıcı sistemi betonerme olarak tasarlanmış çatı çökerken binamızın taşıyıcısına zarar gelip gelmediğini nasıl tespit edebiliriz  düşen çelikler dolayısıyla bazı döşeme ve kolonlarda betonun zarar gördüğü görülüyor demir donatıda bir zedelenme yok gibi gözüküyor

Anladigim kadariyle cati mafsalli olarak kolonlara  baglanmis. Hasar belirtisi olarak catlaklari dikkate almalisiniz. Yani tum elemanlari gozle kontrol etmmeniz yeterli gibi gorunuyor. Catlak olusumu goruyorsananiz hasar olarak degerlendirebilirsiniz. Sanirim heniz siva vb calismaniz yok. Dolayisiyle gozle kontrol mumkun. Bu tur olaylarda gozle kontrol yeterli.