Poligon kolon en kesit koşulları.

Başlatan Hüseyin ŞENYİĞİT, Tem 21, 2020, 11:24 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hüseyin ŞENYİĞİT

Merhaba Hocam
Benim sorum poligon kolonlarla alakalı olacaktı. DTS1' de yapılan iki katlı bir dubleks projesinde, proje müellifi yapı sahibi isteğine istinaden yapı köşelerini kırık tasarlamış. Bu sebepten dolayı proje de poligon kolon kullanılmış. 2018 TBDY madde 7.3.1.1 deki tanımda dikdörtgen kolon diye belirtilerek min. 300 mm şartı koşulmuş. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. İyi çalışmalar, kolay gelsin.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Hüseyin ŞENYİĞİT - Tem 21, 2020, 11:24 ööMerhaba Hocam
Benim sorum poligon kolonlarla alakalı olacaktı. DTS1' de yapılan iki katlı bir dubleks projesinde, proje müellifi yapı sahibi isteğine istinaden yapı köşelerini kırık tasarlamış. Bu sebepten dolayı proje de poligon kolon kullanılmış. 2018 TBDY madde 7.3.1.1 deki tanımda dikdörtgen kolon diye belirtilerek min. 300 mm şartı koşulmuş. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Merhaba,

Tbdy de en kesit boyutlari dikdortgen kesitler icin verilmistir. Betonarme kolon icin verilen 30cm min. Ebat da dikdortgen kesitler icin gecerlidir. Diyelim  L  kolon yaptiniz, 30cm ebatina bagli kalmaniz gerekmez  25 cm genislikte kullanabirsiniz.