100 M3 SU DEPOSU

Başlatan murat volkan, May 22, 2020, 05:37 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murat volkan

Merhaba Ahmet Bey;
100 m3 üstü açık su deposu projesi analiz yaptım idecad ile altta 30 cm radye temel yanlara 25 cm perde döndüm tabanı kare şeklinde 8 metreye 8 metre  perdelerin yüksekliği 2m olcak şekilde yaptım.temel  Q14/20 ara çıktı analizden sonra perdelerde boyuna Q12/25 ara  enine Q8/16 ara veriyor bu kesitler ve demir araları yeterli mi?

bana fazla gibi geldi, kesitler ve donatı aralıkları böyle bir projede genellikle ne oluyor ?

ÇELİKKOLLU

May 23, 2020, 02:10 ös #1 Son düzenlenme: May 23, 2020, 02:13 ös ÇELİKKOLLU
Alıntı yapılan: murat volkan - May 22, 2020, 05:37 ösMerhaba Ahmet Bey;
100 m3 üstü açık su deposu projesi analiz yaptım idecad ile altta 30 cm radye temel yanlara 25 cm perde döndüm tabanı kare şeklinde 8 metreye 8 metre  perdelerin yüksekliği 2m olcak şekilde yaptım.temel  Q14/20 ara çıktı analizden sonra perdelerde boyuna Q12/25 ara  enine Q8/16 ara veriyor bu kesitler ve demir araları yeterli mi?

bana fazla gibi geldi, kesitler ve donatı aralıkları böyle bir projede genellikle ne oluyor ?

Merhaba,

Küçuk bir depo. Perde yukseklikleride epey az. Bu tur yapilarda dizayni belirleyen kesit tesirleri degil, catlaklardir. Malum sizinti olmamasi gerekir. Dolayisiyle yapmaniz gereken daha dusuk capli donati ama daha sık donatidir.Siz betonarme bina programi ile bir hesap yaptiginizdan  birtakim minimum donati sartlarini yazilim sagliyor, buda olmasi gerejenden daha buyuk donatiya sebebiyet veriyor. Haklisiniz...  Su deposu gibi bu yapilarda daha dusuk capli donati kullanin donati araliklariniz 10 cm'yi gecmesin, catlak kontrolu icin bu onemli