Kolon donatısı

Başlatan Civil engineer9, Nis 29, 2020, 02:04 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Civil engineer9

Merhaba  hocam. B+Z+1 yapıda toplam 33 adet kolon bulunuyor. Kolonların tümü 30x50 boyutlarında. tüm kolonlarda 10 adet @14 yeterli olurken sadece en üst katta bir kolonda mevcut donatı adedi yeterli olmuyor. Aynı kolonun alt katlarda devam eden kolonlarda donatı yeterli oluyor. bu kolonda 12 adet @14 kullanıldı. Projede sadece tek kolonda böyle bir durum oluşması  anormmal bir durum mudur. Ne yapmalıyım.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Civil engineer9 - Nis 29, 2020, 02:04 ösMerhaba  hocam. B+Z+1 yapıda toplam 33 adet kolon bulunuyor. Kolonların tümü 30x50 boyutlarında. tüm kolonlarda 10 adet @14 yeterli olurken sadece en üst katta bir kolonda mevcut donatı adedi yeterli olmuyor. Aynı kolonun alt katlarda devam eden kolonlarda donatı yeterli oluyor. bu kolonda 12 adet @14 kullanıldı. Projede sadece tek kolonda böyle bir durum oluşması  anormmal bir durum mudur. Ne yapmalıyım.

Merhaba,

Anormal bir durum yok. Kolon moment kapasitesi bildiginiz uzere normal kuvvete de  baglidir. En ust kat oldugundan normal kuvvet nispeten axalir ve ozellikle bazi kose/kenar kolonlarda bahsettiginiz durum ortaya cikabilir. Dogal bir durum. Sadece birtakim olumsuzluklara neden vermemek icin bir alt katin kolon aplikasyon planinda, ust katta bu kolondaki donatilarin artacagini belirtin... Hepsi bu.