ÇİFT YÖNLÜ ASMOLEN DÖSEME

Başlatan ikrainsaat, Nis 27, 2020, 05:15 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ikrainsaat

MERHABA AHMET ABİ. ÇİFT YÖNLÜ STRAFOR DOLGULU DÖŞEMELERDEN OLUŞAN SİSTEMLER İÇİN R BELİRLERKEN HANGİ KRİTERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ikrainsaat - Nis 27, 2020, 05:15 ösMERHABA AHMET ABİ. ÇİFT YÖNLÜ STRAFOR DOLGULU DÖŞEMELERDEN OLUŞAN SİSTEMLER İÇİN R BELİRLERKEN HANGİ KRİTERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ?

Mehmet merhaba,

Anladigim kadariyle asmolen dosemeli sistemden bahsediyorsun ancak dolgu olarak stroton kullanacaksin. Yani maximum dis araligin 70cm ve esas kirislerin yatik.

Sorunu bu tarzda anladim.

Bahsettigimiz bu sistemlerde esas sorun CERCEVE KIRISLERININ YATIK OLMASI. Buda rijitligi etkiliyor ve cerceve davranisini saglamiyor. Dolayisiyle sadece dolguyu strotondan yaptim, asmolen kullanmadim, cift yonlu yaptim diyerek bu yapilari yuksek sunek cozmek dogru degil.Cunku yatik kirisli bu sisteminiz yuksek sunek davranis gostermez/gosteremez. O halde yatik kirisli bahsettigin bu sistemleride karma sistem dusunup, 0.75 perde momentini saglayip, 17.5.m etreyi gecmeden yapmak gerekir(giresunda  bildigim kadariyle cogu bolge DTS1 , DTS2) .

ikrainsaat

Evet abi burada büyük çoğunluk DTS2. Yönetmelikte özellikle tek yönlü dişli döşeme ibaresi yer aldığı için diğer meslektaşlarımız çift yönlü için böyle bir şart yok diyerek projeleri çözüyorlar. Doğru dürüst denetimde omadığı için işvereni bu konuda ikna ekmek biraz zorlaşıyor.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ikrainsaat - Nis 27, 2020, 06:00 ösEvet abi burada büyük çoğunluk DTS2. Yönetmelikte özellikle tek yönlü dişli döşeme ibaresi yer aldığı için diğer meslektaşlarımız çift yönlü için böyle bir şart yok diyerek projeleri çözüyorlar. Doğru dürüst denetimde omadığı için işvereni bu konuda ikna ekmek biraz zorlaşıyor.

Yonetmelik guncelleme komisyonu kuruldu, bunlar duzeltilecek. Ama araya pandemi girdi biraz aksadi. Bu tur dosemelerden kacmak lazim, yonetmelik acigini aranak yerine fen/teknik/muhendislik kurallarina gore karar vermek sanirim mantikli cozum...