betonarme perde+ çerçeve r katsayısı

Başlatan nbb_8, Nis 24, 2020, 02:48 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nbb_8

ÇERÇEVE + PERDE(BOŞLUKSUZ )   BETONARME BİR SİSTEMDE ÖRNEĞİN (yüksek sünek perdeli/çerçeveli bir sistem)
madde 4.3.4.5 gereği
KOŞULU SAĞLANAMAMIŞ PERDE DEVRİLME MOMENTLERİ TOPLAM %40 LIK MO IN ALTINDA BİR YÜZDEDE KALMIŞ
 R VE D KATSAYILARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMAMASI BOŞLUKSUZ PERDE OLARAK VARSAYDIĞIM İÇİN R:7  D: 2.5 OLMASI DURUMU DEĞİŞMEDİĞİ SADECE BYS BİR FAZLASI ALINMASI GEREKİRKEN
GÖRDÜĞÜM ÖRNEKTE R:8 D:3 ALINMIŞ BU DURUMUN DOĞRU YANLIŞ VEYA SAKINCALARINI SORMAK İSTEMİŞTİM

ÇELİKKOLLU

Nis 24, 2020, 06:46 ös #1 Son düzenlenme: Nis 24, 2020, 06:47 ös ÇELİKKOLLU
Alıntı yapılan: nbb_8 - Nis 24, 2020, 02:48 ösÇERÇEVE + PERDE(BOŞLUKSUZ )   BETONARME BİR SİSTEMDE ÖRNEĞİN (yüksek sünek perdeli/çerçeveli bir sistem)
madde 4.3.4.5 gereği
KOŞULU SAĞLANAMAMIŞ PERDE DEVRİLME MOMENTLERİ TOPLAM %40 LIK MO IN ALTINDA BİR YÜZDEDE KALMIŞ
 R VE D KATSAYILARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMAMASI BOŞLUKSUZ PERDE OLARAK VARSAYDIĞIM İÇİN R:7  D: 2.5 OLMASI DURUMU DEĞİŞMEDİĞİ SADECE BYS BİR FAZLASI ALINMASI GEREKİRKEN
GÖRDÜĞÜM ÖRNEKTE R:8 D:3 ALINMIŞ BU DURUMUN DOĞRU YANLIŞ VEYA SAKINCALARINI SORMAK İSTEMİŞTİM

Bosluksuz perdeli/cerceveli betonarme bir sistemden bahsediyorsunuz. Perdelerinde verdiginiz bilgi dogrultusunda bosluksuz oldugunu anliyorum. Ancak bosluksuz mu/bosluklu mu oldugunu anlamanaiz icin hesap yapmaniz ve omega'nin 1/3 den kucuk olup olmadigina bakmaniz gerekir. Yani bakarak perde gurubunun  bosluklu yada bosluksuz oldugunu anlayamazssiniz. Bosluklu perde demek, perde uzerinde bosluk olan, cam vb icin bosluk birakilmis perde anlamina gelmez. Bu baglamda sizin bosluksuz perdeleri yanlis degerlendirdiginizi dusunuyorum. Yani gordugunuz ornekte perdeyi/perde grubunu siz goruntu olarak bosluksuz bile gorseniz aldiklari moment itibariyle bu perdeler bosluklu  statusune girebilir, ben oyle oldugunu tahmin ediyorum.  Bu tahminimden sonra soru ozelinize gelelim. Eger R=7 alinmasi gerekli bir sistemde siz R=8 alip dizayn yapmissaniz olmasi gerekenden daha kucuk deprem yuku almissiniz demektir. Şöyleki 100 ton azaltilmamis taban kesme kuvveti olusan bir yapida R=8 alirsaniz, kolonunuzu/kiridinizi/perdenizi 100/8=12.5 ton 'a gore dizayn edersiniz. Oysa R=7 olsaydi 100/7=14.5 ton 'a gore dizayn edecektiniz. Gordugunuz gibi kesitlerinizi daha kucuk bir kuvvete gore dizayn etmis oldunuz ve emniyetten uzaklastiniz. Olmasi gerekenden buyuk bir R kullanmak size emniyet kaybi olarak geri doner...

nbb_8

hocam affınıza sığanarak boşluklu perde boşluksuz perde olayını bir örnekle anlatma şansınız var mı? Dediğiniz gibi ben dahil yanlış bir uygulamada yapılıyor bu durumla ilgili
projeyi statik hesap programlarına girerken nasıl bir yol izlemeliyiz. omega'nin 1/3 den kucuk olup olmadigi olayını bir örnekle açıklarsanız sevinirim. teşekkür ederim