Mühendisin imza atmamasi

Başlatan Nergiz, Ara 04, 2019, 07:44 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nergiz

Iyi akşamlar. Insaatimiz yapi kullanma izni alma aşamasına geldi. Inşaat şefimiz muteahhitimiz ve statik projemizi çizen kişi aynı insaat mühendisi.  Inşaat mühendisi arkadaş aramızdaki maddi anlaşmazlık yüzünden imza atmıyor ve kendi imza atmadığı gibi hiç bir sorun yaşamadığınız mimarımızada (mimarla yaptıkları ortak projeler var .) parafla yapilacak düzeltmeleri yapmaması konusunda baskı yapıyor.  Mimarımızda aramızda kalmamak için istifa ya da muvakatname vermeyi teklif etti bize. Bu gibi keyfi davranışlar için kanunda herhangi bir uygulama var mı  ?  Mühendis olan kişi yaptığı sözleşmeye göre çok çok daha fazla ödeme yapmamızı yoksa oturma musadesine alamiyacagimizi soyluyor. Babam in üzerine insaat ve kendisi 70 yaşında. Kânun bizi bu gibi durumlarda koruyor mu ? Mühendisler odasına şikayette bulunabilir miyiz ?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Nergiz - Ara 04, 2019, 07:44 ösIyi akşamlar. Insaatimiz yapi kullanma izni alma aşamasına geldi. Inşaat şefimiz muteahhitimiz ve statik projemizi çizen kişi aynı insaat mühendisi.  Inşaat mühendisi arkadaş aramızdaki maddi anlaşmazlık yüzünden imza atmıyor ve kendi imza atmadığı gibi hiç bir sorun yaşamadığınız mimarımızada (mimarla yaptıkları ortak projeler var .) parafla yapilacak düzeltmeleri yapmaması konusunda baskı yapıyor.  Mimarımızda aramızda kalmamak için istifa ya da muvakatname vermeyi teklif etti bize. Bu gibi keyfi davranışlar için kanunda herhangi bir uygulama var mı  ?  Mühendis olan kişi yaptığı sözleşmeye göre çok çok daha fazla ödeme yapmamızı yoksa oturma musadesine alamiyacagimizi soyluyor. Babam in üzerine insaat ve kendisi 70 yaşında. Kânun bizi bu gibi durumlarda koruyor mu ? Mühendisler odasına şikayette bulunabilir miyiz ?

Merhaba

Planli alanlar imar yonetmeliginin 64.maddesinin 12.bendi soyle der:

(12)  Yapının ruhsat ve eki projelerine uygun olarak yasal süresi içinde tamamlandığı ilgili idare tarafından fenni mesuller ve yapı sahibi ile birlikte belgelenmiş ise, yapı kullanma izin belgesi düzenlenmeden önce yapı müteahhidinin, şantiye şefinin, mimari proje müellifinin vefat etmesi, mahkûmiyet ve benzeri nedenlerle kendisine ulaşılamadığı veya yapının yapı kullanma izni almasına engel haklı bir gerekçe göstermeksizin imzadan imtina ettiği durumlarda; yapı kullanma izin belgesinde ilgili bölümlere yapı müteahhidinin, şantiye şefinin, mimari proje müellifinin bilgileri kaydedilerek imzaları olmadan yapı kullanma izin belgesi düzenlenir ve bu kişiler, haklarında işlem yapılmak üzere ilgili meslek odasına bildirilir. Bu durumda daha önce ilgili idare tarafından verilmiş iskâna uygunluk raporu, süresi içinde yapılan yapı kullanma izin belgesi başvurusuna ilişkin belgeler, ilgililere ulaşılamadığına dair belgeler ve bunlarla yapılan sözleşmeler ruhsat dosyasında bulunmak zorundadır. Yapı kullanma izin belgesinde müteahhidin, şantiye şefinin, mimari proje müellifinin imzasının bulunmaması, sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

Yani santiye sefi, mimar gibi kisiler imza atmasa bile kullanma izni alabilirsiniz. Ancak bu durum yapi tamamen projeye uygun ise gecerlidir. Eger mimar tarafindan projede duzeltme yapilmasini gerektirecek konular varsa ve mimarin parafi gerekiyorsa o takdirde bu durum gecerli degildir, mimarin muvaffakatini (imza) almaniz gerekir ki  sizin durumunuz boyledir. Eger sizden sozlesme harici  fazla para talebinde  bulunmuslarsa ve imza icin bunu  kullaniyorlarsa bunu  cozmek icin hukuki  yollara basvurabilirdiniz, dava acardiniz alacak verecek sorununuzu halledebilirsiniz. Mimarlar idasina şikayet veya herhangi bir odaya şikayet etmenizin herhangi bir yaptirimi  bu konuda yoktur. Ancak bu odalara şikayet  etmeden arabuluculuk yapmalari konusunda gayriresmi basvuruda bulunabilirsiniz.

Nergiz

Iyi akşamlar. Bir sorum daha olucaktı.Celik çatı profilinin taşıyıcı ayakları tuğla üzerine mi monte edilir yoksa tabya betonu üzerine mi ? Bizim muteahhitimiz  beşik çatımızın taşıyıcı ayaklarını 1metre parapet duvarın üzerine monte etmiş. 1 derece deprem bölgesi olan bir bölgede bütün çatı yükünü taşıyan bir kolon görevi gören bu ayakları tabya betonuna kadar uzatıp monte etmesi daha doğru olmazmiydi. Yapı denetim muteahhite ve bize ihtarname gönderdi ve 15  gün için de duzeltmesini istedi.Biz de bu ihtarnameye istinaden muteahhit  gerekli düzeltmeleri yapmaları için bir ihtarname gönderdik. Fakat muteahhit 15 gün dolduğu halde herhangi bir düzeltme yapmadı. Mal sahibi olarak biz yaptirabilirmiyiz?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Nergiz - Ara 05, 2019, 07:47 ösIyi akşamlar. Bir sorum daha olucaktı.Celik çatı profilinin taşıyıcı ayakları tuğla üzerine mi monte edilir yoksa tabya betonu üzerine mi ? Bizim muteahhitimiz  beşik çatımızın taşıyıcı ayaklarını 1metre parapet duvarın üzerine monte etmiş. 1 derece deprem bölgesi olan bir bölgede bütün çatı yükünü taşıyan bir kolon görevi gören bu ayakları tabya betonuna kadar uzatıp monte etmesi daha doğru olmazmiydi. Yapı denetim muteahhite ve bize ihtarname gönderdi ve 15  gün için de duzeltmesini istedi.Biz de bu ihtarnameye istinaden muteahhit  gerekli düzeltmeleri yapmaları için bir ihtarname gönderdik. Fakat muteahhit 15 gün dolduğu halde herhangi bir düzeltme yapmadı. Mal sahibi olarak biz yaptirabilirmiyiz?


Bahsettiginiz parapet duvar uzerine celik ayaklar sabitlenemez  Muteahhite ihbarname cekmissiniz. Projede nadil gorunuyor bilmiyorum. Muteahhit projeye uygun yapmakla yukumlu. Projeye aykiri bir imalat gerceklesmisse, ihtarname cekmissiniz. Eger parasal anlamda da problem varsa, noterden tespiti yaptirip projeye uygun hale getirtebilirsiniz. Bu tespit tutanagini da , muteahhitle anlasma sartlarinizida dikkate alarak iletide tanzim etmekte  kullanabilirsiniz