Döşeme donatısı secimi

Başlatan Civil engineer9, Ksm 14, 2019, 02:55 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Civil engineer9

Merhaba hocam. Yaptigim proje 12x9 m boyutlarinda tek katli bir bina. Ofis olarak kullanilacak. Kısa yönde 3 metre ara ile uzun yönde 4 metre ara ile 30x40 boyutlarında  kirişler mevcuttur. Doseme kalinligi 12 cm dir.Program döşeme donatılarını 8 lik olarak verdi. Büyük açıklıklı geçtiğim icin 8 lik donatı kullanmamda bir sakınca olur mu.projeyi ekledim.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Civil engineer9 - Ksm 14, 2019, 02:55 ööMerhaba hocam. Yaptigim proje 12x9 m boyutlarinda tek katli bir bina. Ofis olarak kullanilacak. Kısa yönde 3 metre ara ile uzun yönde 4 metre ara ile 30x40 boyutlarında  kirişler mevcuttur. Doseme kalinligi 12 cm dir.Program döşeme donatılarını 8 lik olarak verdi. Büyük açıklıklı geçtiğim icin 8 lik donatı kullanmamda bir sakınca olur mu.projeyi ekledim.

Merhaba

Doseme acikliklariniz buyuk degil. Dosemeniz 4x3=12 metrekare, ufak bir doseme. Dosemelerde esas olan buyuk donati kullanmak degil, daha ufak capli donatiyi daha sık kullanmaktır.  Eger  kirislerinizde gerekli idealizeyi yapmissaniz, sehimler uygunsa burada 8 lik  donati kullanmanizda   bir problem gormuyorum.