STA4CAD YAPI GENEL BİLGİLERİ 'Taşıma Gücü'

Başlatan gencivil.77, Ksm 13, 2019, 12:58 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gencivil.77

Hocam merhabalar;
Şuan Sta4cad programında 150 m2 oturum alanında perdesiz B+Z+1 bir yapının çizimini yapıyorum.yapıda temel kalınlığını 60 cm almama rağmen zımbalama problemi ortaya çıktı ve ilave demirlerle yaklaşık 8 tonluk demir kullanımı çıktı.yeni başladığım için hatalara çok hakim olamıyorum ancak zemin etüdü raporunda verilen bilgiye göre temel :3m ye göre qt=22.5 ve ko=2500 verildi zemin sınıfı:ZD ancak yapı yoldan itibaren 3 metre görünse de 1m kazı yapılacak ve başta raporda olmak üzere hata olduğunu farkettim ve zemin raporuna göre taşıma gücü değerini direk mi alacağım yoksa 1.4 ile bölmem mi gerekiyor bilmiyorum.mühendislerden farklı görüşler aldım bazısı hala emniyet gerilmesine göre hesap yapıyor,bazısı taşıma gücü verildiyse 1.4 bölmek gerektiğini bir başkası da taşıma gücünde herhangi bir değerle çarpıp bölmemem gerektiğini bu değeri düşürüp zımbalamayı daha fazla arttıcağını belirtti.Kafa karışıklığını çözebilmek adına size yazmak istedim.Umarım yardımcı olursunuz.iyi günler hocam.(Ayrıca size bazı resimler atmak istedim ancak burada yükleyemedim ilgilenirseniz onları size göndermek isterim)

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: gencivil.77 - Ksm 13, 2019, 12:58 ösHocam merhabalar;
Şuan Sta4cad programında 150 m2 oturum alanında perdesiz B+Z+1 bir yapının çizimini yapıyorum.yapıda temel kalınlığını 60 cm almama rağmen zımbalama problemi ortaya çıktı ve ilave demirlerle yaklaşık 8 tonluk demir kullanımı çıktı.yeni başladığım için hatalara çok hakim olamıyorum ancak zemin etüdü raporunda verilen bilgiye göre temel :3m ye göre qt=22.5 ve ko=2500 verildi zemin sınıfı:ZD ancak yapı yoldan itibaren 3 metre görünse de 1m kazı yapılacak ve başta raporda olmak üzere hata olduğunu farkettim ve zemin raporuna göre taşıma gücü değerini direk mi alacağım yoksa 1.4 ile bölmem mi gerekiyor bilmiyorum.mühendislerden farklı görüşler aldım bazısı hala emniyet gerilmesine göre hesap yapıyor,bazısı taşıma gücü verildiyse 1.4 bölmek gerektiğini bir başkası da taşıma gücünde herhangi bir değerle çarpıp bölmemem gerektiğini bu değeri düşürüp zımbalamayı daha fazla arttıcağını belirtti.Kafa karışıklığını çözebilmek adına size yazmak istedim.Umarım yardımcı olursunuz.iyi günler hocam.(Ayrıca size bazı resimler atmak istedim ancak burada yükleyemedim ilgilenirseniz onları size göndermek isterim)

Merhaba

Bildiginiz uzere, TBDY2018 in 16.bolumu  zemin ile ilgili  konulara ayrildi.    Bu bolume  gore   (qk)  dedigimiz  zeminin karakteristik tasima gucunu  buluyorsunuz. Daha sonra da bu (qk)  degeri yonetmelikte verilen katsayara bolunerek  (qt) degeri bulunuyor.   qt    degeri tasarim tasima gucu anlamina   geliyor. Hesaplarinizda  direkt   azaltmadan  qt  degerini  kullanacaksiniz, zaten size temel etud raporunda  qt   verilmis durumda olmali. .   qo   degeri desizin yuklerinizden usan tesirler, yani kombinadyon sonuclari.  Ve  qo < qt   olmali.  Zimbalama biliyorsunuz gevrek bir davranis. Dolayidiyle zimbalama hesabi yaparken kesme kuvvetini  ayrica  (D)  katsayisi ile  carpiyorsunuz.   D   katsayisi biliyorsunuz,  tabloda  R   katsayisini yaninda verilen katsayi, yani oldukca buyuk zimbalama altinda calisiyorsunuz. Bu baglamda edkiye  gore temellerinizin biraz daha kalin cikmadi dogal.  Bu isin kitabi kismi. Sorunuz hakkinda genel bilgi verdim
 Son  bir hatirlatma. Artik temeldede  ust yapi gibi tasima gucu kullaniyoruz.