Kaset Döşeme

Başlatan mühendis, Ekm 09, 2019, 12:31 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mühendis

Merhaba Hocam;
Kaset döşeme ile ilgili hummalı bir araştırma içindeyim. Yazılarınızı okurken ' Bir dosemenin kaset doseme olmasi icin, kiris genisliginin 20cm den buyuk olmasi, kirisler arasi mesafe'nin 70cm'den buyuk olmasi ve aralarda hic bir dolgu malzemesinin kullanilmamasi gerekir.' ifadesiyle karşılaştım.

10cm diş ile dizayn edilen 70x70cm açıklığa sahip 35cm döşeme yüksekliği ve 10cm plak kalınlığı bir proje yapılamadığına dair yönetmelikte bir ifadeye rastlayamadım. Üstelik sistemde perde yok taşıyıcı sistem davranış katsayısı 8. TS500 madde 11.5 otomatik 11.3 genel ilkelere yönlendirmekte;11.3'de dolgu yapılabileceğini gösteriyor.iki sıra asmolen tuğlayla dolgu yapılıyor. yani yapılamayacağı hususu nedir?
tesekkür ederim

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: mühendis - Ekm 09, 2019, 12:31 ösMerhaba Hocam;
Kaset döşeme ile ilgili hummalı bir araştırma içindeyim. Yazılarınızı okurken ' Bir dosemenin kaset doseme olmasi icin, kiris genisliginin 20cm den buyuk olmasi, kirisler arasi mesafe'nin 70cm'den buyuk olmasi ve aralarda hic bir dolgu malzemesinin kullanilmamasi gerekir.' ifadesiyle karşılaştım.

10cm diş ile dizayn edilen 70x70cm açıklığa sahip 35cm döşeme yüksekliği ve 10cm plak kalınlığı bir proje yapılamadığına dair yönetmelikte bir ifadeye rastlayamadım. Üstelik sistemde perde yok taşıyıcı sistem davranış katsayısı 8. TS500 madde 11.5 otomatik 11.3 genel ilkelere yönlendirmekte;11.3'de dolgu yapılabileceğini gösteriyor.iki sıra asmolen tuğlayla dolgu yapılıyor. yani yapılamayacağı hususu nedir?
tesekkür ederim

Merhaba

TS500'e bakarsaniz, disli(asmolen kullanilan) doseme ile ilgili bir bolum oldugunu gorursunuz. Bu bolumde asmolen dosemelerde max araligin 70 cm olacagi belirtilmekte. Ayrica dis kalinligi ile ilgili bir takim sartlarda belirtilmekte. Domayisiyle siz TS500 de ki kurallara gore bir disli doseme yapiyorsaniz bu kaset doseme degildir. TS500 deki bahsettigim bolumu  iyi okuyun.

Proje dizayninda, yonetmelikler MINIMUM sartlardir. Yonetmelikler ESAS 'I belirler. Nokta nokta her konuya deginmez. Aksi takdirde yonetmelikler milyonlarca sayfa olurdu. Yonetmelikler esas i belirler dddik, fen kurallarina siz uyacaksiniz, etud edeceksiniz. Hic bir yonetmelikte cikmalarda kolonlarin kirislerle baglanmadi zorunlulugu yazmaz(iceride kiris gorunmemesi amaciyle), ancak fen kurallari geregi ve yatay yuk aktarilmasindaki aksakliklar sebebiyle BUNU YAPAMAZSSINIZ. Yonetmelikler esas i belirler, fen kurallarina siz uyacaksiniz, muhendislik etigine siz uyacaksiniz. Kaset doseme de KASET  sozcugunu iyi etut edin. Kaset nedir , nasil olusur.

Iyi bir muhendis, yonetmeligin MINIMUM oldugunu bilir, ve heo yonetmeligin bir tık ustunde calisir. Iyi bir muhendis YONETMELIKTE NERDE YAZIYOR diye karar vermez, fen kuralina, muhendislige uygunmu ona bakar. Yonetmelikteki minimum sart uymuyor ise fen ne gerektiriyorsa onu yaoarsiniz.