Birleşim Kesme Güvenliği

Başlatan justhink, Ekm 08, 2019, 11:37 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

justhink

Hocam merhaba. Bir kolona aynı doğrultuda bağlanan kirişlerin biri derin, diğeri yatık kiriş olduğunda kiriş donatılarının bir kısmı sürekli oluyor, bir kısmı ise kolon içinde gönye yapılarak orada sonlandırılıyor. Yani kirişin kolondan sonra devam etmediği, kolonun son kolon olduğu duruma benzer bir durum oluşuyor. Kullandığım paket program ise As2'yi hesaplarken devam etmeyen kiriş donatılarını da hesaba katıyor. Sizce bu doğru bir hesap mıdır? Kiriş donatılarının yarısından fazlası devam etmediğinde programa ''kiriş donatılarını sürekli kabul etme'' komutu verebilir miyim?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: justhink - Ekm 08, 2019, 11:37 ööHocam merhaba. Bir kolona aynı doğrultuda bağlanan kirişlerin biri derin, diğeri yatık kiriş olduğunda kiriş donatılarının bir kısmı sürekli oluyor, bir kısmı ise kolon içinde gönye yapılarak orada sonlandırılıyor. Yani kirişin kolondan sonra devam etmediği, kolonun son kolon olduğu duruma benzer bir durum oluşuyor. Kullandığım paket program ise As2'yi hesaplarken devam etmeyen kiriş donatılarını da hesaba katıyor. Sizce bu doğru bir hesap mıdır? Kiriş donatılarının yarısından fazlası devam etmediğinde programa ''kiriş donatılarını sürekli kabul etme'' komutu verebilir miyim?

Kolon kiris kesme guvenliginde esas olan koolonun hasar gormemesidir. Kirisler birbirinin devami ise (donatilar devami demiyorum, kirisler devami diyorum) ilgi kolon yuzeyinde donatilarda cekmeler ve basinckar olusur, donatilarda olusan bu cekme ve basinc kuvvetleri kolon daki kesme kuvvetidir aslinda(birlesimde). Bu baglamda ebatlar farkli dahi olsa birbirinin devami olan kirislerde As1 ve As2 alinmali hesaba dahil olmalidir(cunku ayni yuzeyde). Ancak soldan  gelen kiris. Kolona saplaniyorsa, sagdan gelen kiris diger kirisin bittigi yerden sonra saolaniyorsa bu takdirde kolon kesme yuzeyi farklidir ve As2 =0 alabilirsiniz(mesela 60cm lik kolon dusunelim. Soldan gelen kiris kolon ustune sifir oksun, sagdan gelen kiriste kolon altina sifir oksun, bu durumda kirisler birbirinin devami degildir, ve kolondaki kesme yuzeyi farklidir, bu durumda As2=0 alirsiniz)