SAP2000 SECTİON DESİGNER

Başlatan meyrablt, Eyl 26, 2019, 07:07 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meyrablt

iyi günler.. mevcut binanın zaman tanım alanında analiz yapacağım. yığılı plastik davranışına göre modellediğim kiriş, kolon ve perdenin etkin kesit rijitliklerini bulmam gerekiyor. sap2000 programında çatlamamış kesitlerin (EI) sını nasıl elde edebilirim ?
 2018 yönetmeliğine göre analiz yapacağım.  çatlamış kesit eğişm erijitliği katsayısını bulmam gerekiyor. bende düşündümki çatlamış(EI)/çatlamamış(EI) oranını alayım. fakat bu değerleri bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

ÇELİKKOLLU

Eyl 30, 2019, 07:27 öö #1 Son düzenlenme: Eyl 30, 2019, 09:06 öö ÇELİKKOLLU
Alıntı yapılan: meyrablt - Eyl 26, 2019, 07:07 ösiyi günler.. mevcut binanın zaman tanım alanında analiz yapacağım. yığılı plastik davranışına göre modellediğim kiriş, kolon ve perdenin etkin kesit rijitliklerini bulmam gerekiyor. sap2000 programında çatlamamış kesitlerin (EI) sını nasıl elde edebilirim ?
 2018 yönetmeliğine göre analiz yapacağım.  çatlamış kesit eğişm erijitliği katsayısını bulmam gerekiyor. bende düşündümki çatlamış(EI)/çatlamamış(EI) oranını alayım. fakat bu değerleri bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Iyi gunler.

TBDY2018 de catlamis kesit rijitlikleri icin, her elemana bir katsayi verilmistir. 0.4 gibi, 0.60 gibi, 0.80 gibi.  TBDY2018 de bu durum ETKIN KESIT RIJITLIGI OLARAK TANIMLANMISTIR. Bunun  icin E modulunu bahsettigimiz kesit rijitlik katsayilari ile carparak dikkate alabilirsiniz.  Yada   I  dedigimiz ataleti bu katsayilarla carparak dikkate alabilirsiniz.

Ayrica adim adim hesapta ,  egrilik yani  (fi)   M/EI  ya esittir.  Siz ilgili zamanda olusan momenti egrilige bolerseniz  o deger icin EI bulursunuz. Yani

(fi)=M/EI

EI= M / (fi)