TBDY 2018 MADDE 16.11

Başlatan mühendis, Eyl 24, 2019, 03:26 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mühendis

Merhabalar

Bodrumlu ve yola sıfır cepheli bir binada, bodrum perdesiz dizayn edilmek istendiğinde madde 16.11 dikkate alınmalı mıdır?  Bu maddeye istinaden her bodrumlu yapıda perde olma zorunluluğu mevcut mudur?

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: mühendis - Eyl 24, 2019, 03:26 ösMerhabalar

Bodrumlu ve yola sıfır cepheli bir binada, bodrum perdesiz dizayn edilmek istendiğinde madde 16.11 dikkate alınmalı mıdır?  Bu maddeye istinaden her bodrumlu yapıda perde olma zorunluluğu mevcut mudur?

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba.

Toprak altinda okan kisma toprak itkisi sozkonusudur... siz bu yatay toprak itkisini hesaplarsiniz. Madde 16.11 ise bu toprak itkisinin basitlestirilmis halidir. Ayrintiya girmeyecegim diyorsaniz su  basincini, toprak basincini 16.11 e gore basitce hesapyabirsiniz.

Madde 16.11 i kullanmak icin illa bodrum un betonarme perde olmasi gerekmez. Bodrumda hangi eleman olursa oksun toprak itkisi hesaplanir/hesaplanmalidir. Klasik Duvarda olsa toprak itkisi hesaplanir. Ozellikle sizin yapinizda okdugu gibi yola sifir  binalarda, trafikten dolayi yatay bir sursarj yuku de toprak ve su itkisine ilave edilmelidir. Bu tur yapilarda bodrum perdesi kullanilmasi yerinde okur. Her binada bodrum perdelerle cevrili olmali diye bir durum sozkonusu degildir.