Minare Modelleme

Başlatan mkirann, Eyl 23, 2019, 10:42 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mkirann

Merhaba Ahmet Bey. Bir sorum olacaktı. 37 m lik standart tipte bir betonarme minare projesi yapmaya çalışıyorum. Bu projeyi yaparken TBDY2018' e göre mi tahkik etmeliyim? Özellikle deprem devrilme durumuna karşı nasıl bir yol izlemem gerekir. Bu konuda önerileriniz nelerdir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.   

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: mkirann - Eyl 23, 2019, 10:42 ööMerhaba Ahmet Bey. Bir sorum olacaktı. 37 m lik standart tipte bir betonarme minare projesi yapmaya çalışıyorum. Bu projeyi yaparken TBDY2018' e göre mi tahkik etmeliyim? Özellikle deprem devrilme durumuna karşı nasıl bir yol izlemem gerekir. Bu konuda önerileriniz nelerdir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.   


Merhaba

Evet TBDY2018 sartlarini kullanabilirsiniz. Ayrica ruzgar kombinasyonunu da ekleyiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus DEPREM HESABINI MODAL ANALIZ ILE YAPMANIZ. Devrilme tahkikini biliyorsunuz yatsy yuklere gore yapiyorsunuz. Basit bir moment hesabi. Mimarelerde, minare temelini camiitemeliyle irtibatli yapin, dizayn edin. Bu sekilde devrilmeye karsi tedbir almis olursunuz.

mkirann

Çok teşekkür ederim Ahmet Bey.