Kiriş Genişliği-Kolon İlişkisi

Başlatan justhink, Eyl 20, 2019, 12:08 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

justhink

Merhaba Hocam.

70/35 kolona ve 30'luk perdeye 70/40'lık kirişin bağlanması ileride problem yaratır mı? Normalde 60/40 yaptığımda da hesabım kurtarıyor ama çift doğrultuda dişli döşeme yaptığımda sanki kiriş genişliklerinin biraz daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bu halde de yönetmelik koşullarını sağlıyor. Burada merak ettiğim sadece bağlandığı yöndeki genişlikler değil, toplam boyut.

Projede 10 m açıklıklar var. Burada da kirişi 70/40 yaptım. L/480 sehim biraz aşılıyor. Kolon kısa kenarından dolayı kirişi max. 70 cm genişlikte yapabiliyorum. Kiriş boyutum yeterli mi sizce?

Saygılar.

ÇELİKKOLLU

30 luk kolonun ilgiliboyutuna 70/40 keris baglanabilir mi(betonarme)?

Evet baglanabilir. Ancak bu durumda kirisin mumkun mertebe kolon ortasindan baglanmasi tercih edilmelidur. Yani kolon aks ile kiris aksi cakisuk olmasina calisilmalidur..Kolonun bir tarafindan 20 cm. Diger tarafindan da 20 cm tasmalidir. Buna gayret edilmelidir.

10 metre acilklik 40cm yukseklikle gecilebilir mi? Burada yuklemeler onemli tabi. Yuklemelere bakmak gerek. Ancak ters sehim de dahil birtakim onlemlerle gecilebilir(tercih edilmez)

justhink

10m uzunluğundaki döşemem tabliyenin orta kısımlarında. Yani komşu döşemeler var. Ve bu döşemenin kısa kenarı çok uzun değil, 4m. Kenar kiriş oldukları için kolona ortalı olacak şekilde bağlayamıyorum veya diğer kirişle sürekliliğini bozmak istemiyorum. Kiriş üzerinde kısmi duvarlar var ama çok değil. Bu kirişte L/480=21mm iken hesap sonucu 26 mm sehim çıkıyor. Kirişte donatı yoğunluğu da fazla değil. Etriyeleri komple sıklaştırma yaptım. Bu kirişin alt-üst donatılarını eşitlemeli miyim mesela, bu doğru bir hamle olur mu?

Çift doğrultuda dişli döşeme de olsa, sistemde yükün çoğunu (%75+) perdelere taşıtıyorum. Kiriş genişliğini 75 cm'ye çıkarmayı düşünüyorum ama kolon 70/35 olduğu için burada bir sıkıntı doğar mı diye tereddüte düştüm.

Teşekkür ederim.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: justhink - Eyl 20, 2019, 04:01 ös10m uzunluğundaki döşemem tabliyenin orta kısımlarında. Yani komşu döşemeler var. Ve bu döşemenin kısa kenarı çok uzun değil, 4m. Kenar kiriş oldukları için kolona ortalı olacak şekilde bağlayamıyorum veya diğer kirişle sürekliliğini bozmak istemiyorum. Kiriş üzerinde kısmi duvarlar var ama çok değil. Bu kirişte L/480=21mm iken hesap sonucu 26 mm sehim çıkıyor. Kirişte donatı yoğunluğu da fazla değil. Etriyeleri komple sıklaştırma yaptım. Bu kirişin alt-üst donatılarını eşitlemeli miyim mesela, bu doğru bir hamle olur mu?

Çift doğrultuda dişli döşeme de olsa, sistemde yükün çoğunu (%75+) perdelere taşıtıyorum. Kiriş genişliğini 75 cm'ye çıkarmayı düşünüyorum ama kolon 70/35 olduğu için burada bir sıkıntı doğar mı diye tereddüte düştüm.

Teşekkür ederim.

Kiris genisligini  75 cm e cikarmaniz anlamsiz. Ters sehim vermeniz yeterli.