4.3.2.4

Başlatan nsturk, Eyl 12, 2019, 02:28 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nsturk

Hocam merhaba.

4.3.4.5'de belirtilen 0.75*Mo üst sınır koşulunu sağlayamadığımız durumda; deprem etkilerinin tamamının betonarme perdeler ile karşılandığı hale karşılık gelen yeni R davranış katsayısı seçip buna göre analiz yaptıktan sonra, yapımız betonarme perdeli sınıfına geçiyor diyebilir miyiz? Eğer öyle ise 4.3.2.4'e geri dönüp oradaki (a) ve kenar akslarda perdemiz varsa (b) koşullarını da kontrol etmeli miyiz? Yoksa o kontroller 0.75*Mo üst sınır koşulundan bağımsız olarak "betonarme perdeli bina" olarak sınıflandırılan yapılar için midir?

Saygılarımla, teşekkür ederim.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: nsturk - Eyl 12, 2019, 02:28 ööHocam merhaba.

4.3.4.5'de belirtilen 0.75*Mo üst sınır koşulunu sağlayamadığımız durumda; deprem etkilerinin tamamının betonarme perdeler ile karşılandığı hale karşılık gelen yeni R davranış katsayısı seçip buna göre analiz yaptıktan sonra, yapımız betonarme perdeli sınıfına geçiyor diyebilir miyiz? Eğer öyle ise 4.3.2.4'e geri dönüp oradaki (a) ve kenar akslarda perdemiz varsa (b) koşullarını da kontrol etmeli miyiz? Yoksa o kontroller 0.75*Mo üst sınır koşulundan bağımsız olarak "betonarme perdeli bina" olarak sınıflandırılan yapılar için midir?

Saygılarımla, teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: nsturk - Eyl 12, 2019, 02:28 ööHocam merhaba.

4.3.4.5'de belirtilen 0.75*Mo üst sınır koşulunu sağlayamadığımız durumda; deprem etkilerinin tamamının betonarme perdeler ile karşılandığı hale karşılık gelen yeni R davranış katsayısı seçip buna göre analiz yaptıktan sonra, yapımız betonarme perdeli sınıfına geçiyor diyebilir miyiz? Eğer öyle ise 4.3.2.4'e geri dönüp oradaki (a) ve kenar akslarda perdemiz varsa (b) koşullarını da kontrol etmeli miyiz? Yoksa o kontroller 0.75*Mo üst sınır koşulundan bağımsız olarak "betonarme perdeli bina" olarak sınıflandırılan yapılar için midir?

Saygılarımla, teşekkür ederim.


Denklem 4.2 denmi bahsediyorsunuz, denklem 4.3 ten mi bahsediyorsunuz?

nsturk

4.3.4.5. maddesi altındaki denklem 4.2'den bahsediyorum hocam.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: nsturk - Eyl 12, 2019, 12:41 ös4.3.4.5. maddesi altındaki denklem 4.2'den bahsediyorum hocam.


Suneklik  duzeyi yuksek bir sistem de tabiki perde kullanilabilir. Ancak perdeler bildiginiz uzere fazla rijit oldugundan, sistemin deplasman kapasitesini azaltir. Bu yuzden de yuksek sunek sistemlerde perde orani kontrol edilmeye calisilmistir.

Madde 4.2 de verilen 0.75Mo ust sinirininda esas sebebi budur. Eger 0.75Mo ust siniri asilmissa bileceksiniz ki yapinin biraz deplasman kabiliyeti azalmis, nispeten biraz suneklikten kaybetmis, dolayisiyle daha buyuk deprem kuvvetleri olusabilir. Bu nedenle 0.75Mo asildiginda deprem etkilerinin tamaminin perdelerle karsilandigi durum olan R katsayisinin(mesela betonarmede R=6) alinmasi istenmis.boylece deprem kuvvetini  8 e bolmeyeceksiniz, 6'ya boleceksiniz. Daha buyuk deprem kuvvetiyle calisacaksiniz. Ama boyle yapinca suneklik duzeyiniz yine yuksek tabiki. Sisteminiz yine PERDE+CERCEVE kalacak. Betonarme perdeli sistrm DEGIL.Perde+Cerceve. Cercevelerde deprem kuvveti alacak(en fazla%25).

Yonrtmelik 4.3.2.4 deki 4/5R  durumunu bildiginiz uzere sadece BETONARME PERDELI sistemlerde istiyor. Perre+cercevede istemiyor.  Teotik olarak 4/5R kullanmak zorunda degilsiniz. Ancak 0.75Mo buyuk bir deger ben 4/5R  yi kullanip guvenligimi artiririm derseniz bu da mumkun(bazi yazilimlar bunu uygulamakta).

nsturk

Anladım hocam. Yani biz sadece yönetmelik bizi o başlığa yönlendirdiği için yeni davranış katsayısı R'yi "deprem etkilerinin tamamının betonarme perdelerle karşılandığı binalar" için seçiyoruz. Yapımız pratikte davranış olarak yine perde+çerçeve şeklinde davranmaya devam ediyor.

Açıklayıcı cevabınız ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim.