6.2.3 – Azaltılmış Rijitliklerin Gözönüne Alınması

Başlatan Alozan, Eyl 03, 2019, 11:48 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alozan

Ahmet Bey yeni çelik yönetmeliğinde aşağıdaki madde konusunda kafa karışıklığı yaşıyorum. Bu konuda bizi aydınlatabilirseniz sevinirim.

Aşağıda alıntısını yaptığım maddede tüm rijitlikleri(ataletleri yani EI) 0,8 katsayısı ile azaltacaksınız yazıyor. Bu madde doğrultusunda ve AISC-16 doğrultusunda Sap2000 ile analiz&design yaptığımızda tüm yapısal elemanlara(kolon,kiriş,tali,çapraz,aşık vs.) 0,8EI ataması yapıyor program. Haliyle tüm elemanlar %20 daha fazla sehim/deplasman yapıyor. Bu da kullanılabilirlik sınır durumu tahkiklerini etkiliyor.

Bizdeki stabilite kısmının AISC-16'daki kısımlarını okudum ama destanlar yazıyor açıkçası ve teknik ingilizcem yeterli gelmedi.

Bu durum altında bu rijitlik azaltması hangi elemanlara hangi durumlar altında yapılacağını yönetmeliğin hiç bir kısmında göremedim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Tahminime göre aşağıdaki şekilde uygulamamız gerekiyor:
Yapının Tamamını İlgilendiren Göreli Deplasman Kontrolleri için: 0,8EI
Kesit Dayanım Tahkiklerinde 2.Mertebe etkileri dikkate almak için: 0,8EI
Tali Kiriş, Çerçeve Kirişi, Konsol Kiriş vs. Düşey Yük Sehim Tahkikleri için: 1,0EI
Bu mantıkda diğer yapı elemanlarının tahkiklerini de yapmamız gerekli diye düşünüyorum. Ama yönetmeliğin herhangi bir yerinde göremedim bu şekilde bir bilgi.

AlıntıYeni Çelik Yönetmeliği
6.2.3 - Azaltılmış Rijitliklerin Gözönüne Alınması
Genel analiz yöntemi ile ikinci mertebe teorisine göre hesapta, doğrusal olmayan
şekildeğiştirmelerin stabilite analizine etkisini yaklaşık olarak gözönüne almak üzere, eleman
rijitlikleri aşağıda açıklandığı şekilde azaltılacaktır.
(a) Tüm yapı elemanlarının eğilme, kayma ve eksenel rijitlikleri 0.80 katsayısı ile çarpılarak
azaltılacaktır.

(b) Eğilme riji.....