ASMOLEN DÖŞEMELİ SİSTEM

Başlatan mühendis, Eyl 03, 2019, 11:44 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mühendis

Merhabalar;

DTS=1 ve BYS=6 olan; Asmolen yapıda 4.3.4.3 maddesini sağlamaktadır.
Bu yapı için 4.3.2.4 maddesi kontrolü yapılmalı mıdır?

Şimdiden teşekkür ederim..


ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: mühendis - Eyl 03, 2019, 11:44 ööMerhabalar;

DTS=1 ve BYS=6 olan; Asmolen yapıda 4.3.4.3 maddesini sağlamaktadır.
Bu yapı için 4.3.2.4 maddesi kontrolü yapılmalı mıdır?

Şimdiden teşekkür ederim..



Bu sarti sagladiginiza gore demek ki, yapinizdaki perdrler en az %75 devrilme momentini almakta.  Yonetmelige baktiginizda 4.3.2.4 icin PERDELI sistem ibaresi gecmekte. Yani deprem etkilerinin tamaminin bir sekilde perdelerce karsilandigi sistemler. Bu durumda sizin sisteminiz %100 deprem etkilerinin tamanini perdeler almasigindan 4.3.2.4 uygulamaniza gerek yok. Ancak %75 az bir oran degil, bazi yazilimlarin da yaptigi gibi %75 i gecen degerlerde direkt 4.3.2.4  uygulamabizda hatali bir davranis olmaz.