epoksi derinliği

Başlatan yunussacik, Ağu 26, 2019, 12:32 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunussacik

merhaba hocam
Sizin yazılarınızı baz alarak ekilecek epoksi derinliğini hesaplayan excel hesap tablosu hazırladım.14 lük donatı kullandığımda 49 cm derinlik çıkıyor .Temelimiz 40 cm radye yapılmış olduğunu varsayarsak bunu nasıl uygulayacağız. Birde betonun çekme dayanımına baktığımda epoksini dayanımından daha az olduğunu görüyorum bu sorun oluşturur mu?

https://we.tl/t-L4vnH9Jwq2

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: yunussacik - Ağu 26, 2019, 12:32 ösmerhaba hocam
Sizin yazılarınızı baz alarak ekilecek epoksi derinliğini hesaplayan excel hesap tablosu hazırladım.14 lük donatı kullandığımda 49 cm derinlik çıkıyor .Temelimiz 40 cm radye yapılmış olduğunu varsayarsak bunu nasıl uygulayacağız. Birde betonun çekme dayanımına baktığımda epoksini dayanımından daha az olduğunu görüyorum bu sorun oluşturur mu?

https://we.tl/t-L4vnH9Jwq2

Meehaba

Hesap bir ön boyuttur hepsi bu.

Epoksi icin hesapta derinlik ne cikarsa ciksin, BIR ADET NUMUNEYI UYGULAYACAKSINIZ. Sonra bu numuneyi cekeceksiniz. Eger donati siyrilip geliyorsa olmamis demektir. Donati siyrilip gel.eyecek akacak, uzayacak, vb.  Eger 40cm varsa ve donati siyriliyorsa yapamazssinizz. O zaman temel jalinligini artracaksiniz. Deneysiz epoksi uygulamasi SADECE HESAP ILE OLMAZ.

yunussacik

hocam mantık olarak donatının kopma dayanımını baz alıyoruz. Normal 35 cm radyede donatıyı çektiğimizde epoksisiz donatı betonu parçalayıp gelecektir. Donatı çekmeceden dolayı kopma mukavemetine ulaşmayacaktır. Biz burda epoksinin dayanımı ile çelik yerine betonun parçalanma dayanımını karşılaştırabilirmiyiz?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: yunussacik - Ağu 27, 2019, 11:38 ööhocam mantık olarak donatının kopma dayanımını baz alıyoruz. Normal 35 cm radyede donatıyı çektiğimizde epoksisiz donatı betonu parçalayıp gelecektir. Donatı çekmeceden dolayı kopma mukavemetine ulaşmayacaktır. Biz burda epoksinin dayanımı ile çelik yerine betonun parçalanma dayanımını karşılaştırabilirmiyiz?

Epoksinin kalitesi elbette onemli. Ancak uygulama da onenli. Delik actiniz, 2/3 epoksi doldurdunuz, filizi soktunuz, beklediniz, dondu, sonra filiz'i cektiniz, betonla beraber fikiz cikiyorsa uygulama dogru ve yeterli, ama betonsuz geliyorsa uygulama yetersiz. Mutlaka deneyi yerinde yapin.