Yeni Yönetmeliğe göre tadilat ruhsatı verilmesi hakkında.

Başlatan rakcelep, Tem 31, 2019, 02:28 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rakcelep

Hocam iyi günler,
Ben kamu personeliyim ve şu an başımdaki olayla ilgili fikirlerinize ihtiyacım var.
2007 deprem yönetmeliğine göre ruhsatlandırılmış bir binamızla ilgili tadilat ruhsatı başvurusu yapıldı. Binanın yerinde yapılan incelemelerde projesinde olmasına rağmen yerinde mevcut olmayan kolonların olduğunu gördüm. Bununla ilgili performans yapılmasını talep ettim. Ancak dar kenarı 20 ve 25 cm olan kolonlar var. Beton sınıfı olarak C 20 kullanılmış. Şimdi gelen projede yapılan performans neticesinde herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Ama yeni yönetmelikte istenen minimum kolon boyutları ve minimum beton sınıfı şartını aramak durumunda mıyız?

justhink

17/07/2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Deprem Yönetmeliği ile ilgili Tebliğ'e bakınız.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: rakcelep - Tem 31, 2019, 02:28 ösHocam iyi günler,
Ben kamu personeliyim ve şu an başımdaki olayla ilgili fikirlerinize ihtiyacım var.
2007 deprem yönetmeliğine göre ruhsatlandırılmış bir binamızla ilgili tadilat ruhsatı başvurusu yapıldı. Binanın yerinde yapılan incelemelerde projesinde olmasına rağmen yerinde mevcut olmayan kolonların olduğunu gördüm. Bununla ilgili performans yapılmasını talep ettim. Ancak dar kenarı 20 ve 25 cm olan kolonlar var. Beton sınıfı olarak C 20 kullanılmış. Şimdi gelen projede yapılan performans neticesinde herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Ama yeni yönetmelikte istenen minimum kolon boyutları ve minimum beton sınıfı şartını aramak durumunda mıyız?

Merhaba.

Oncelikle bahsettiginiz yapi hakkinda yasal islem yapmak zorundasiniz yani ruhsata aykiri yapi yapmaktan islem uygulamak ve ceza cikarmak zorundasiniz. Bu onemli bir husus.

Bu islemden sonra roleve cikarilir, gerekli karot ve donati tespitleri yonetmeligin emrettigi gibi yapilir ve TBDY2018 e gore performans analizi gerceklestirilir. Kolon 30 cm olacak, kiris 25cm olacak gibi EBATSAL sartlara BAKILMAZ.performandin uygun olup olmadigina bakilir