Rijit Bodrum Perdesi

Başlatan civilmehmetkara, Mar 22, 2017, 12:05 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

civilmehmetkara

Mar 22, 2017, 12:05 öö Son düzenlenme: Haz 07, 2017, 04:59 ös erhanbaytak
Sta4CAD'de Genel Opsiyonlar-Deprem Standartları- Deprem Analizi sekmesinden alt tarafta bulunan Bodrum Kat Deprem Opsiyonu kısmında bulunan Modal Analiz bodrum kat davranış katsayısı default ayarlarda Rb=R şeklindedir (Resimde de görüldüğü gibi.) Modal Analiz ile deprem hesabı yapıldığında rijit bodrum kat için Rb=1.5 olarak alınması gerekmez mi?? (TDY 2007 2.8.3.2 maddesi)

ÇELİKKOLLU

Mar 22, 2017, 10:14 öö #1 Son düzenlenme: Mar 22, 2017, 10:18 öö ÇELİKKOLLU
Bodrum kat/katlar , üst katlara göre çok rijit oldugunu düşünelim. Deprem hesabınizi da modal analizle yapmak istediginizi düşünelim. Elinizde iki yol var:

1.YOL:
rijit bodrum kati ayrı çozersiniz(tek kat gibi), ust katları ayrı cözersiniz. Bu yolda yapinin üst katlarının cozumunde, sadece ust katların dinamik davranışi dikkate alınır, sadece ust katların yükleri dikkate alınır, sadece ust katlara gore R belirlersiniz.Üst katların çozümü bittikten sonra , alt katın çözümune gecersiniz(yazılim gecer) sadece tek kat gibi bodrumu çozer  R=1.5 alınir, yatay kuvvetler hesaplanir.

2.YOL:
Modal analizle çozumdeki ikinci yol da bodrum kat, ust kat ayrılmaz.Yapi tek parca çözülür.R katsayisi olarak da tek R katsayisi alinir. Ama yapı tek parca çözülür. Bu çözüm neticesinde bodrum kat çok rijit oldugundan periyot düşük çıkar, deprem kuvvetleri nispeten büyük cikar(rijitlik arttıkca deprem kuvveti artar). 2.yol da yapı zaten tek parca cozüldügünde Rb icinde R gecerlidir.Modal analiz yapınin gercek davranısi oldugundan, sonuclar mutlak gerçege biraz daha yakındir.

Madde 2.8.3.2 yi iyi okursanız, şöyle der:

"Bodrum katlarında rijitligi ust katlara oranla cok büyük olan beyonarme cercevelerin bulundugu ve bodrum kat dosemelerinin yatay düzlemdd rijit diyafram olarak calistigi binalarin hesabinda, sadece bodrum katlarin ustündeki katlar da etkin olan titresim modlarınin göz önüne alınması ile  YETINILEBILIR. Bu duruma......................"

dikkat edin "YETINILEBILIR"  diyor. Yani , bu durum benim yukarida anlaatigim 1.yol ' a tekabul ediyor. Modal analiz de ayri cozum yaparsaniz R=1.5 almak gerekli.  Ancak,ben"YETINMEYECEGIM"  diyorsaniz o halde, alt ust beraber cozeceksiniz ki bu durumda benim yukarida anlattigim 2.yol' a  tekabul ediyor. BUrada da Rb=R .  Yukarida bahsetmistim....

civilmehmetkara

Hocam teşekkürler. Siz hangisini önerirsiniz?

ÇELİKKOLLU

Mar 23, 2017, 09:57 öö #3 Son düzenlenme: Mar 23, 2017, 09:58 öö ÇELİKKOLLU
Önerim :

Ayrı çözüm. Bodrumda R=1 yada 1.5