Zemin Emniyet Gerilmesi ve Zemin güçlendirmesi

Başlatan zafer, Mar 21, 2017, 01:41 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafer

Mar 21, 2017, 01:41 ös Son düzenlenme: Eyl 21, 2017, 09:19 öö erhanbaytak
Zemin Sıvılaşması Riskinin olmadığı bir bölgede B+Z+14 katlı bir bina projelendiriyorum , özellikle  G+Q yüklemesinde  taşıma gücü gerilme değeri aşılması durumu beni fazlasıyla tedirgin etti  , inşaat 2 tip blok , 7300 m2 üzerine inşa ediliyor blokların taban oturum alanları 860 m2 , Temele gelen toplam yüküm 14267 t  , temel alanımı da 1060 m2 olarak tasarladım ,gzef= 13.46 olarak hesaplayarak ,  efektif zemin gerilmemi 13.5 değerinin çok az altında olarak analiz yaptığımda özellikle orta bölgelerde zemin emniyetinde sıkıntı olduğunu görüyorum. Zemin %80 oranında 200 nolu elekten geçen , Yüksek plastisiteli Inorganik killer ve Düşük ve orta Plastisiteli inorganik killer, kumlu, çakıllı ve siltli killer den oluşuyor. Zeminde yer altı su seviyesi 9-10 m civarında sıvılaşma riskinin olmadığını öngörüyorum ekte sta4cad de oluşurduğum data dosyasını gönderiyorum, zeminde iyileştirme olması gerektiğinden emin gibiyim ama hangi zemin iyileştirme yönetmini tercih etmem konusunda kararsızım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

ÇELİKKOLLU

Zafer bey merhaba

G+Q  yüklemeniz de problem var. Zemin güçlendirmesi yapmanız kesin. Bunda tereddüt yok. Verdiginiz bilgiler dogrultusun da sivılasma riski yok gibi gorunmekte. Plastisitesi yuksek kil ilk etapta insanın aklına şisme riskini getirse de, yapinizin 16 katli olmasi, zemine büyuk basınç uygulaması şişmeyi problem olmaktan çıkarıyor. Dolayisıyle şismeyi de dikkate almaya gerek yok. O halde şişme sıkintısı yok, sivilaşma sıkıntısı yok diyebiliriz. 200 nolu elekten gecen malzemenin fazla olmasi, ince daneli malzeme olmasida konsolidasyon oturmasini gündeme getiriyor.Konsolidasyon oturmasi her halukarda oluşacak.O halde esas sorun , zemin taßıma gucünde. Dolayisıyle zemin calışmasıda buna yönelik olacak. Bu baglamda size "deep mix" yani derin karıştirma yöntemini oneriyorum. Hem zemin sıkişıyor,konsolidasyon orani azalir, hemde zemin taşima gücü muazzam degerlere ulasabiliyor.  Şahsi görüşüm bu yönde.

Kolay gelsin.