Basit kiriş döşeme siteminde döşemenin büyüklüğü

Başlatan muhammed, Mar 17, 2017, 12:17 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhammed

Mar 17, 2017, 12:17 öö Son düzenlenme: Haz 07, 2017, 04:53 ös erhanbaytak
Hocam basit 12 cm plak 30/60 kiriş kolon siteminde resimde bıraktığım gibi bir tasarım var

Tarama yaptıgım turuncu bölge kirişlerle bölünmeden kenardaki kirişlere tek bir döşeme olarak oturuyor.böyle bir sistemde bu döşemenin bölünmesi gerekirmi yoksa bir problem teşkil etmezmi ?

ÇELİKKOLLU

Mümkün oldugunca duzgün döşemelere bölmek işin ideali. Ben size ortadaki iki kolonu birleştiren capraz  bir kiris  atarsaniz iyi olur diyecegim , sizde bana mimari bozulur, mimar kabul etmez, tavsnda capraz kiris hoş olmaz diyeceksiniz ki haklisıniz. Biz idealini soyledik.

Bu döşemenin alt kismi tek yonlu döseme statüsunde. Yani boy , enin iki katından fazla. Dolayisiyle bu bolgede dösema yükü soldaki ve sagdaki kirislerce karşılaniyor(y-y) yönü. Ust kısım da ise yik dagilimi farkli. Bu yespiti yaptık. Eger ideal cozum yaparım, mimarriye takılmam diyorsaniz yukarida bahsettigim capraz kirisi kolonları birlestirecek sekilde atabilirsiniz.Boylece hem döşemelwriniz duzgun hale gelir, hem de cercevede sureklilik saglanir. Ama bu kiris mimari olarak ters geliyorsa herhangi bir bolme olayina girmenize gerek yok.Ideal olmasa da sistem calısir...

muhammed

Malesef dediğiniz gibi mimari nedeniyle o kirişi atamıyorum baska bir cözüm olmadığı için böyle yapıcam  ???

Birde işe yaramıyacagını düşünüyorum fakat söylemek istedim. Turuncu bölgede capraz kiriş atın dediğiniz kolonların üst tarafında yatay bir duvar var bu duvarın altına saplama atsam iş görürümü sizin düşünceniz?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: muhammed - Mar 17, 2017, 10:56 ööMalesef dediğiniz gibi mimari nedeniyle o kirişi atamıyorum baska bir cözüm olmadığı için böyle yapıcam  ???

Birde işe yaramıyacagını düşünüyorum fakat söylemek istedim. Turuncu bölgede capraz kiriş atın dediğiniz kolonların üst tarafında yatay bir duvar var bu duvarın altına saplama atsam iş görürümü sizin düşünceniz?

Merhaba

Bahsettiginiz o duvarın altına atacaginiz  saplama kirisi gereksiz  görüyorum. O kiriş tan terdine baglandigi kirislerde tekil kuvvet etkisi yaratir(mesnet kuvvetleri) ve dolayisiyle kesit tesirlerini büyütür . Gereksiz diye düşünmekteyim.