kirişsiz döşemenin detayı ve metrajı hakkında

Başlatan stargazer, Mar 15, 2017, 03:12 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stargazer

Öncelikle önceki yanıtlarınız için tekrar teşekkürler.. Şimdi metraj karşılaştırması yapmak için bir kiriş döşeme çalışması yapmaktayım. bu tür döşemelerin hesabıyla özellikle detaylandırılması ve metrajıyla ilgili Yönlendirebileceğiniz kaynak var mı acaba?
esas sorum, kirişsiz döşeme için seçtiğim donatının gerekli pilye (pilyesiz olacaksa üst donatının) uzunluğuna nasıl karar veriliyor acaba? TS-500'de bulamadım. şerit uzunluğu + ekstra bir mesafe olsa gerek ancak bununla ilgili bilgi edinemedim.
İlginiz için teşekkür ederim.

ÇELİKKOLLU

Merhaba

Kirissiz doşemelerle ilgili TS500 madde 8.3, 11.4.4 bakabilirsiniz. Mesnet bolgeleri icinde TS500 sayfa 56  yi inceleyiniz. Donati uzunluarina gelince .Kiristekilerden farki yok.Bindirme boato icinde kiristekiler gecerli. Olaya kiris , doseme degil de, cekme donatisi , basiñc donatisi olarak bakiniz. Doseme donatisni uzattiniz, boyu dosemenin o yondeki uzunlugu kadar, yan tarafta da bir döseme varsa , mesnet donayisi olarak bunu kullanacaginizdan komsu acikligin 1/4 u kadarda diger dosemeye gececek.Ayni durum kolonlar arasindaki serit bolgeleri icinde gecerli. Buraya koyacaginiz donati, soldaki doseme uzunlugunun 1/4 u kadar sola, sagdaki dosemenin 1/4 u kadar saga gececek.Bindirme boylaricekme donatisi kurallarina tabi.  0.12 li formul gecerli...