Nis 20, 2024, 03:08 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

TBDY2018 Göreli Kat Ötelemesi & Bina Harici Yapılar

Başlatan Alozan, Oca 14, 2019, 05:09 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alozan

Ahmet Bey Merhaba,

Öncelikle bu platforma emek vererek bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Malum yeni yönetmeliğe alışmaya çalışıyoruz. Bu konuları size danışmak istiyorum.

1) TBDY2018 Madde 4.9.1.1'i aşağıda paylaşıyorum. Daha önce neden dikkatimi çekmedi bilmiyorum benim hatam. Fakat burada bahsedilen azaltılmış göreli kat ötelemelerini örnek vermek gerekirse x yönü ötelemesi için aşağıdaki kombinasyonlardan hangisiyle hesaplayacağız?

a) G_Q_EX

b) G_Q_EX_0,3EY

c) G_0,7(EX_0,3EY) (TBDY2018 Deprem Komb.)

4.9.1.1 - (X) deprem doğrultusunda herhangi bir kolon veya perde için, ardışık iki kat arasındaki yerdeğiştirme farkını ifade eden azaltılmış göreli kat ötelemesi, (X) Δi , Denk.(4.32) ile elde edilecektir.

2) Bina dışı yapıların hesabı için referansımız hangi yönetmelik veya standart olmalı? Örnek vermek gerekirse yollardaki başüstü tabelaları hangi yönetmeliğe girmektedir.

Teşekkür ederim.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Alozan - Oca 14, 2019, 05:09 ösAhmet Bey Merhaba,

Öncelikle bu platforma emek vererek bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Malum yeni yönetmeliğe alışmaya çalışıyoruz. Bu konuları size danışmak istiyorum.

1) TBDY2018 Madde 4.9.1.1'i aşağıda paylaşıyorum. Daha önce neden dikkatimi çekmedi bilmiyorum benim hatam. Fakat burada bahsedilen azaltılmış göreli kat ötelemelerini örnek vermek gerekirse x yönü ötelemesi için aşağıdaki kombinasyonlardan hangisiyle hesaplayacağız?

a) G_Q_EX

b) G_Q_EX_0,3EY

c) G_0,7(EX_0,3EY) (TBDY2018 Deprem Komb.)

4.9.1.1 - (X) deprem doğrultusunda herhangi bir kolon veya perde için, ardışık iki kat arasındaki yerdeğiştirme farkını ifade eden azaltılmış göreli kat ötelemesi, (X) Δi , Denk.(4.32) ile elde edilecektir.

2) Bina dışı yapıların hesabı için referansımız hangi yönetmelik veya standart olmalı? Örnek vermek gerekirse yollardaki başüstü tabelaları hangi yönetmeliğe girmektedir.

Teşekkür ederim.

Merhaba

Göreli öteleme kontrolünde esas olan şudur: Tum kombinasyonlardaki deplasmanlar  bulunacak, maximum oteleme farkı hangisi ise hesapta o kullanilacak(Ama biliyoruz ki maximum deplasmanlar deprem yuklemelerinde cikiyor). Yani kac kbinasyon varsa hepsi icin otelemeler hesaplanacak.

Bina dışı yapilar hesaplanırken baska ulke yonetmeliklerinden yararlanabilirsiniz. Mesela Avrupa kodlari,mesela Amerikan yonetmelikleri. Yada ilgili konuyla ilgili konuyla ilgili ullemizdek literaturden yararlanabilirsiniz. Fen ve sanat kurallarina uygun olarak dizayn yapabilirsiniz. Ama yapinin bina dişı bir yapi olmasi Turk yonetmeligini bir kenara itmenizi  gerektirmez. Deprem hesabini, ruzgar hesabini, yukleri yinebizim yonetmeliklerden/standartlardan alabilirsiniz, kendi gorusunuzu katarak her bina didi yapiyi projelendirebilirsiniz. Bu tur calismalarda mutlaka o konuyla ilgili tek bir yonetmelik aramayin. Kenfi muhendidlik bilginizle, degisik yonetmeliklerden parcalarla, literaturle bir takim seylere jarar verebilirsiniz. Benxer yapilardski kstsayilari kullanabilirsiniz vb...

Alozan

Ahmet Bey cevabınız için teşekkürler.

1) Ahmet Bey aslında burada sormak istediğim şudur. Yeni yönetmelikte en fazla 0,7 E deprem yüklemesi mevcut kombinasyonlarda(eğer gözümüzden kaçırmadıysak). Biz eskiden 1,0 E depremine göre ötelemelere bakıyorduk yani bu deprem kuvvetini %30 azaltıp artık 0,7 E'ye göre mi bakacağız.

2) Sizinle hemfikiriz Ahmet Bey tabiki de, fakat kontrol müesselerindeki bazı arkadaşlar bazen zorluk çıkartıyor. Biz de işimizi olabildiği kadar kesin yapmaya çalışıyoruz. Teşekkürler.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Alozan - Oca 15, 2019, 10:31 ööAhmet Bey cevabınız için teşekkürler.

1) Ahmet Bey aslında burada sormak istediğim şudur. Yeni yönetmelikte en fazla 0,7 E deprem yüklemesi mevcut kombinasyonlarda(eğer gözümüzden kaçırmadıysak). Biz eskiden 1,0 E depremine göre ötelemelere bakıyorduk yani bu deprem kuvvetini %30 azaltıp artık 0,7 E'ye göre mi bakacağız.

2) Sizinle hemfikiriz Ahmet Bey tabiki de, fakat kontrol müesselerindeki bazı arkadaşlar bazen zorluk çıkartıyor. Biz de işimizi olabildiği kadar kesin yapmaya çalışıyoruz. Teşekkürler.

Deplasmanlar her zaman max etkilere gore bakilir. Kombinasyonlarda deprem yuklemeleri ile ilgili kisma bakmalisiniz. Bu kombinasyonda yatay deprem etkisinin yaninda dusey deprem etkisi de mevcuttur. Deprem etkisinin carpani 0.7  ddgil, 1.0 dir. TBDY2018 Madde 4.4.4 inceleyiniz.

Malesef ulkemizde kontrol mekanizmasinda olan bir takim yetersiz tipler(bunlar meslektasimiz) egolarini tatmin etmek icin o koltugu kullanmakta. Bilmiyorlar...Daha kotusu de, bilmediklerini de bilmiyorlar.  Esas olan vicdanen rahat olarak proje uretmeniz, hakkinizi aramaniz, bu tur uetersiz ego tatmin edicilere pabuc birakmamaniz..

utarakci

Ahmet Bey
İyi günler. Proje ile ilgili sorunlarımda internetten paylaşımlarınızdan yararlanan biri olarak öncelikle teşekkür etmek isterim. Bu arada sorum basit çelik yapı içindir. Yanlış mı anlıyorum emin değilim ama göreli kat ötelenmeleri kontrolünde malum her bir deprem doğrultusu için "tipik X veya Y deprem doğrultusu" göreli deplasmanları alınacağı belirtilmekte (Madde 4.9.1.1) dolayısıyla tipik ifadesi diğer yönde deprem kuvvetlerinin (0,3 lüler) olmadığı g+Q(S)+Ex veya g+Q(s)+Ey kombinasyonlarını ifade etmiyor mu?

Bu arada bahsettiğiniz madde 4.4.4.2(b) de GKT yöntemi kullanılması durumunda 0,7 veya 0,75 li kombinasyonların (denklem 9.1a-b-c) kullanılması gündeme gelmiyor mu?

Kısacası bu tipik nedir? :)

NOT: Piyasada bazı kişilerin bu kontrol için sadece Ex ve Ey aldıklarını duyuyorum. Yani mantık açısından malum deprem anında bina kütlesiz mi diye düşünerek bu mantığı en önde eliyorum...
NOT: AISC 360-10 ve design guidelara baktım tam olarak aradığım ifadeyi bulamadım.