Eksik döşeme ve merdiven boşlukları

Başlatan candyman, Mar 10, 2017, 04:43 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

candyman

Mar 10, 2017, 04:43 ös Son düzenlenme: Haz 07, 2017, 04:57 ös erhanbaytak
Hayırlı Günler hocam.

1)Eksik döşemelerde resimde bıraktıgım X zigzaglı bölgelere saplama kiriş yapılabilirmi? veya saplama kiriş koymasakta olurmu?

2) Resimde gösterdigim merdiven boşluğu olan bölgede merdiven başlanğıç ve bitişine (ZİGZAGLI BÖLGEYE) saplama kirişle destek atabilirmiyiz? veya saplama kiriş olmadanda kat kirişlerine taşıtabilirmiyiz?
ÇELİKKOLLU

Mrb

1.resimde gorebildigim kadariyle bosluk orani fazla. Dosemelerin rijit diyafram olayinida dusundugumuzde, kiriş atmak ideal cozum.Ancak kiris atmak istemezsseniz o takdirde döşeme donatılarını dizayn etmeniz gerekir.

2.resime gelince böyle durumlarda genelde kirış atmayız. Sahanlık döşemelerine merdiven yükü vermek yeterlidir.Kiriş atmaniza gerek yok.

candyman

Cevsbınız için teşekkür ederim hocam.

sorularda gezerken bir arkadaşın sorusu 1. görüntüdeki gibi. O garaj rampa yüksekliği ile ilgili sormuş orda verdiginiz cevap bendeki olay içinde geçerlimidir ?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: candyman - Mar 13, 2017, 02:30 ööCevsbınız için teşekkür ederim hocam.

sorularda gezerken bir arkadaşın sorusu 1. görüntüdeki gibi. O garaj rampa yüksekliği ile ilgili sormuş orda verdiginiz cevap bendeki olay içinde geçerlimidir ?


Merhaba

Her soruyu ve cevabı lokal degerlendirmek düşüncesindeyim. Bir problem için verilen bir cevap , başka bir problem icin dogru olmayabilir...

metin

Merhaba ahmet bey arkadaşımızın 1.sorusundaki boşluk miktarı büyük demişsiniz kiriş atmamak icin bu boşluğun bir sınırı varmı ?
Ben piyasada daha büyük boşlukların kirişsiz olarak yapıldığını gördüm yanlışmıdır yani bu illa kiriş atmak şartmıdır?

ÇELİKKOLLU

Büyuk bosluklar dosemenin riijit diyafram calısmasini onledigi gibi, yazilimda bosluksuz idealize edip sonra autocadde ayarlama yaptigıniz da  buyuk sorunlarla karßilaßirsiniz(donati duzeni gibi, konsol calisma gibi). Kabaca soylemek gerekirse bosluk oraniniz doßeme alanınizin %20 sinden buyukse bir dusunmeniz gerekir. Eger %30 dan %35 den de buyukse o takdirde deprem kuvvetlerinin guvenle iletildiğini hesaplamaniz gerekir.

metin

Mar 17, 2017, 05:03 ös #6 Son düzenlenme: Mar 17, 2017, 08:39 ös metin
Alıntı yapılan: ÇELİKKOLLU - Mar 17, 2017, 09:47 ööBüyuk bosluklar dosemenin riijit diyafram calısmasini onledigi gibi, yazilimda bosluksuz idealize edip sonra autocadde ayarlama yaptigıniz da  buyuk sorunlarla karßilaßirsiniz(donati duzeni gibi, konsol calisma gibi). Kabaca soylemek gerekirse bosluk oraniniz doßeme alanınizin %20 sinden buyukse bir dusunmeniz gerekir. Eger %30 dan %35 den de buyukse o takdirde deprem kuvvetlerinin guvenle iletildiğini hesaplamaniz gerekir.

Dediğniz olayı anladım teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Bu verdiğiniz % lik oran Tek kollu kat hollerine bağlanan merdiven boşlukları , Galeri boşlukları,Garaj için odalardan eksiltilen döşeme boşlukları içinde geçerlimidir?

mesela arkadaşımızın ikinci örnegindeki merdiven boşluğu da döşemeye oranla büyük burda kiriş koymayabilirsiniz demişsiniz?

(BİLGİLERİNİZDEN YARARLANMAK İSTİYORUM COK SORU SORDUĞUM İÇİN KUSURA BAKMAYIN)


ÇELİKKOLLU

Bahsettiğim bosluk oranı her doşeme için gecerli.  Boşluk oranı %30 u gectimi, yayay kuvvetlerin aktarildığının hesapla gosyerilmesin de fayda var. Yoksa, %40 boslukta yapabilirsiniz, hiç döşeme de koymayabilirsiniz...