bina türü yapılardaki konsollar hakkında

Başlatan stargazer, Şub 20, 2017, 10:40 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stargazer

Yönetmeliklere baktığımda konsollarla ilgili pek bir şey göremedim. Yani "kesinlikle 2 metreden uzun konsol yapmayın" gibi bir uyarı yok. Ancak pratikte mühendisler arasında niçin 2-3 metreden uzun konsollara öcü gözüyle bakılıyor? Yapım tekniğini değiştirmeden, mesela betonarme ile 5-6 hatta 8 metrelik konsol yapamaz mıyız? Köprü gibi basit kirişlerde açıklık ne olursa olsun eleman boyutlarını büyüterek çözebiliyoruz mesela. Yine, konsollarda, eleman boyutları ve ekonomi açısından bir kısıtlama yok ise, tali kirişler vs atarak çeşitli uygulamalarla büyükçe konsolları çözemez miyiz, bunu merak ediyorum. Yani elle hesap yaptığımda çok büyük sehim değerleri çıkmıyorsa örneğin. Yoksa benim göz ardı ettiğim bir başka durum mu var acaba. Örneğin çok uzun konsollarda elastik sehim formülleri doğru sonuç vermiyor mu gibi.
TS-500'de 1/5 1/10lu bir tablo var ancak ondan hiçbir şey anlamadım.
Bilgi edinmek istedim. İlginiz için tekrar teşekkürler...

ÇELİKKOLLU

Merhaba

Teorik olarak her uzunlukta konsol döşeme /kiriş yapılabilir. Yonetmeliklerde de konsol uzunlugunu kisitlayicı bir hüküm yoktur. Gerekli gerilme sinir sartlarini ve deplasman şartlarinı sağladiktan sonra istediginiz uzunlukta konsol yapabilirsiniz. Tabi konsol yapacaginiz parseldeki imar durumu da buna elvermeli. Bazi kurumlar neden sacma sapan kurallar koymuş sorunuza gelince. Cunkü kendileri vasat mühendis, bilgileri eksik, egolari yuksek  bu yuzden boyle sacma sapan sınırlamalar koyuyorlar. TS de gecen degerler yu.kseklik/uzunluk degeri.Konsol bir kiris yapacaksiniz 300 cm diyelim 300/5=60 cm kiris boyutu.Yani kirisiniz 60 cm den kucuk olmayacak(yukseklik 60 cm).

stargazer

Alıntı yapılan: ÇELİKKOLLU - Şub 21, 2017, 11:39 ööMerhaba

Teorik olarak her uzunlukta konsol döşeme /kiriş yapılabilir. Yonetmeliklerde de konsol uzunlugunu kisitlayicı bir hüküm yoktur. Gerekli gerilme sinir sartlarini ve deplasman şartlarinı sağladiktan sonra istediginiz uzunlukta konsol yapabilirsiniz. Tabi konsol yapacaginiz parseldeki imar durumu da buna elvermeli. Bazi kurumlar neden sacma sapan kurallar koymuş sorunuza gelince. Cunkü kendileri vasat mühendis, bilgileri eksik, egolari yuksek  bu yuzden boyle sacma sapan sınırlamalar koyuyorlar. TS de gecen degerler yu.kseklik/uzunluk degeri.Konsol bir kiris yapacaksiniz 300 cm diyelim 300/5=60 cm kiris boyutu.Yani kirisiniz 60 cm den kucuk olmayacak(yukseklik 60 cm).

Yanıtınız için teşekkürler... Fakat zannedersem 1/5 oranı "sehim hesabı gerektirmeyen yükseklik/açıklık oranı" olarak verilmiş. yani zannedersem bu bir şart değil? öyle değilse peki hesap gerektiren durumda neyle kıyaslayacağız bilgisi niçin verilmemiş?

öte yandan, Ts500 13.2.4'te sehim sınırları diye bir başka tablo var ln/480 ve ln/240. ama burada da konsol olup olmadığı belirtilmemiş ve bi satırda /480 ve /240 ikisini de vermiş hangisi hangi durumda uygulanır belirtilmemiş... gerçekten çok karıştı kafam. sizin bir fikriniz var mı acaba?

ÇELİKKOLLU

Merhaba

Ts lerde  verilen degerler ,  deprem yonetmeliginde verilen degerler hep minimum degerlerdir. Her ne kadar konsollar da  verilen 1/5 orani ve diger kirisler de verilen yukseklik / aciklik orani  deplasman kontrolu gerektirmez densede yapilmalidir.Yuklemelere gore degisikik degerler cikabilir. Yonetmeliklerde ve TS lerde dediginiz gibi L/240   , L/480 gibi degerler verilmisttir. Bunlarin anlaminı size aciklayacagim. Ama oncelikle şunu belirteyim. Yonetmeliklerde verilen degerler yada Ts lerde verilen degerler sinır degerlerdir, yani kiris basit kirişmıs, moment alanmış , mafsalliymış , konsolmuş yonetmelik ve TS ler bununla ilgilenmez. Deplasmani bulursunuz L/240 yada L/480  uygularsiniz. Konsolda deplasmani ayri bulursunuz, cerceve kiriste ayri , basit kiriste ayri. Dolaysiyle  ts lerde verilen tum deplasman sınırlari tum kirışleri kapsar.Deplasman  kontrolunu yaparken b asit kirişte ortadaki sehimi alırsiniz , konsol kirişte uç sehimi alirsiniz.TS ler nerdekini aldiginizla ilgilenmez ,maksimum sehimle ilgilenir.Buraya kadar anladınız sanirim. Simdi L/240 , L/480 olayini ablatayım. Bir kiris tasarladıniz , ancak bu kirisin baglandigi dosemelerdep asma tavan yapilacak diyelim. Asma tavan olan yerlerde deplasmanin az olmasi gerekir, aksi takdirde asma tavan kirilir parcalanir zarar gorur. Yani asma tavanlar deplasmana duyarlidir. Iste bu tur durumlarda mumkun oldugunca sehimin az olmasini istersiniz. Bu yuzden L/480 siniri konmustur.Payda büyuk oldugundan sehim siniri küçuk cikar.Basit kiriste olsa L /480, cerceve de olsa L/480 , konsolda olsa L/480...Ama klasik doseme herhangi bir kaplama, tesisat gecmiyor,klasik monut.Bu durumda biraz daha fazla  deplasmana izin verebilirsiniz.bu yuzden  sinir burada L/240. .Basit kiriste olsa L/240, konsolda olsa L/240. Sayisal ornek verelim.480 cm acikliginda bir kiris dusunun. Asma tavanli okacak .Maximum sehim 480/480=1 cm gecmeyecek.Ayni kiris te asma tavan olmayacak , deplasmanda etkilenen  bir tesisatta sozkonusu degil, o halde bu kiriste deplasman sınıri 480/240=2 cm.Demin 1 cm di, deplasman onemli olmayinca 2 cm e yukseldi.Mantik bu. TS ve yonetmelikler hep sinir degerlerdir, sizin goreviniz bu degerlerin ustunde dizayn yapmaktir.

Son olarak da 6-7-8 metrelik konsollardaki duruma gelince.Deplasman hesabi ayni .bir degisiklik yok. Zaten statik ,dinamik oyle degisken kurallara sahip degildir.Esas kurallar degismez.6-7-8 metrelik bir konsolu betonarme imal ederseniz yuklemede dikkate alindiginda,uc noktadaki deplasmanlar ekonomik sartlarda sınırı aşar.Oraya gidipde 300 cm yuksekliginde  konsol kiriş yapacak halimiz yok.Bu yuzden bahsettigim uzun konsollarda  kompozit tasarim yapilir. Nedir kompozit tasarim basitce ablatayim.dikdortgen bir kiris dusunun., atiyorum 25/80 , bunun icine  (I400) profil atiyorsunuz beton dokuyorsunuz.Yani donati koymuyorsunuzKirisin icine bildiginiz celik profilller koyuyorsunuz. Celik elastisite modulu cok yuksek oldugundan ,deplasman kontrolunu saglayabilirsiniz.Uyguladigimiz sistem budur..

Anlatabildigimi umuyorum...

Anlatabildigimi umuyorum...