Nis 20, 2024, 10:35 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

R Katsayısı Hesabı için as

Başlatan civilmehmetkara, Oca 14, 2017, 06:22 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

civilmehmetkara

Oca 14, 2017, 06:22 ös Son düzenlenme: Şub 10, 2017, 08:57 öö erhanbaytak
Deprem Perdemiz binanın en üst katına kadar çıkmazsa as hesabı nasıl yapılacak? Modelimizde deprem perdesi olması durumunda as değerinin hesaplanmasında hangi değer kullanılacaktır, bu 2değer arasındaki fark nedir? HOCAM şimdiden çok teşekkür ederim.

ÇELİKKOLLU

Merhaba

Yonetmeligimizdeki  R katsayisina esas perdeler bildiginiz uzere ,bina yuksekligince devam eden perdeler. Cunku bina tasiyici sisteminin rijitligini bu perdeler belirlemekte.Bu yuzden mesela sadece bodrumu rijitlestiren perdeler R katsayisinin tespitinde kullanilmamakta. Ideal olan perdelerin bina boyunce devam etmesi. Perdelerin belli katlarda devam edip omdan sonra kolona donusturulmesi ani buyuk rijitlik kayiplarina neden olmakta.Bu yuzden tercih edilmese iyi olur. Ancak bazi durumlarda belli katta bazi perdeler kolona donusturulebilmekte, mesela en ust katta, yada ustten iki katta gibi.7-8 katli yapi dusunun, 5-6 kat perdeli devam ediyor , son iki katta ise perdeler kolona donmus , sanirim sizde bundan bahsediyorsunuz. Bu durumlarda R katsayisi odrum rijitse hemen onun ustundeki perdelerin aldigi kesme kuvvetine gore bulunacak alfa  s  dikkate alinir ve R buna gore belirlenir. Eger bodrumda rijit perde yoks a bodrumdaki alfa s  ler dikkate alinir. Umarim sorunuzu dogru amlamisimdir.

civilmehmetkara

HOCAM, öncelikle çok teşekkür ederim çok güzel şeyler daha öğrendim SİZİN sayenizde. Yalnız HOCAM, benim kafama takılan; Sta4CAD'de bu denediğim model örneğinde; ne rijit bodrum perdesi var ne de devat etmeyen bir perde var. Örnek modelimde x doğrultusunda kenarlarda 2tane perde var, y doğrultusunda perde yok. Sta4CAD'de Genel Deprem Raporunda alt alta verilen bu as katsayıları arasındaki farkı anlayamadım. Üsttek ekte Xdoğrultusunda asx=0.90 olarak çıkarken y doğruştusunda asy=0 olarak çıkmış. 2.ekteki sonuçlarda ise asx=0.75 iken, asy=0.26 çıkmış. (Y doğrultusunda çalışan perdem olmamasına rağmen) Acaba buradaki 2hesap arasında ne gibi bir fark olduğunu anlayamadım?

ÇELİKKOLLU

Merhaba

Her ikisindede 0.90 cikmis   diger yondede  sifir cikmis.Tablolara bakmalisiniz. Sizin baktiginiz deger bilgi amacli verilmis perde +kolon kesme kuvvetlerinin toplami ile ilgili bir bilgidir.Proje ile ilgisi yok.O bilgiyi yok sayin.Direk tablolara bakin. 0 ve 0.90  gorunuyor...

civilmehmetkara

HOCAM size ne kadar teşekkür etsem azdır, Çok Teşekkür ediyorum HOCAM.