Mar 29, 2024, 01:23 ös

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

KOLONDAN ÇIKAN SÜREKSİZ KONSOL KİRİŞ

Başlatan myb21, Tem 18, 2018, 10:34 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myb21

]iyi günler..mimari nedenlerden dolayı S08 kolondan çıkan süreksiz konsol kiriş (K25) ve S11 kolondan çıkan süreksiz konsol kiriş (K35) yapıldı... konsollar 150 cm dir (balkon döşemesidir). Ayrıca K35 kirişine saplama yapıldı ...herhangi bir sehim problemiyle karşılaşılmadı...belediyeden onay aldı...sorularım..1)bu şekilde tasarım yapılabilirmi? (UYGULANABİLİR BİR SİSTEMMİDİR).. (süreksiz konsol kiriş) 2)yapılacaksa alınacak önlemler neler olmalı:? 3)ilerki zamanlarda bir problem olurmu:?YAPI 15 KATLI OLUP 3.DERECE DEPREM BÖLGESİNDEDİR.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: myb21 - Tem 18, 2018, 10:34 ös]iyi günler..mimari nedenlerden dolayı S08 kolondan çıkan süreksiz konsol kiriş (K25) ve S11 kolondan çıkan süreksiz konsol kiriş (K35) yapıldı... konsollar 150 cm dir (balkon döşemesidir). Ayrıca K35 kirişine saplama yapıldı ...herhangi bir sehim problemiyle karşılaşılmadı...belediyeden onay aldı...sorularım..1)bu şekilde tasarım yapılabilirmi? (UYGULANABİLİR BİR SİSTEMMİDİR).. (süreksiz konsol kiriş) 2)yapılacaksa alınacak önlemler neler olmalı:? 3)ilerki zamanlarda bir problem olurmu:?YAPI 15 KATLI OLUP 3.DERECE DEPREM BÖLGESİNDEDİR.

Merhaba

S08 kolonundan yaptiginiz sureksiz konsol uygun degil.S11 den yaptiginiz sureksiz konsol uygun diyebilirim.

Konsol kiris yapacagimizda ideal olan kirisin surekliliginin olmasidir.Ancak bazen bu ideal cozume ulasamayabiliriz. Bu durumlarda da konsol kirisi kolin uzun tarafina paralel yapmaliyiz ki konsolkiris donatisi kolon icerisinde gerektigi kadar uzatilabilsin ve ankastrelik tam saglanabilsin. Peki diyeceksiniz bu her zaman mumkun degil bazen kolon kisa yonune paralel de konsol cikiyoruz ve kiris devam etmeyebiliyor o zaman ne yapacagiz. O zamanda kolon kisa boyutunu sirf konsol kiris nedeniyle uzatacaksiniz buyuteceksiniz. Ne kadar buyuteceginizize gelince. Lb yi hesaplayin. (Lb=0.12 x (fyd/fctd)×(fi)  )
Bu degeri 1.4 ile carpin. Sonucta buldugunuz degerin 0.40 kati kadar kolon icerisine donatiniz girmeli. Yani kolon eni    0.40xLb  kadar olmali. Eger 0.40xLb  saglamiyorsa kolon ebati(kucuk boyut) uzatilmali. Bu onemli bir konu .Sordugunuz iyi oldu.

Birde sayilar ornek vereyim. Lb hesapladik 80 cm cikti.Diyelim. 80x1.4=112cm..112.x 0.4=44cm.. yani kol9nunuz en az 44 cm olmali.

Bunu saglamazzsaniz, 30 cm lik kolondan  devam etmeyen konsol cikarsaniz ne olur? Gerekli ankastrelik saglanmaz ve kiris BEKLENENDEN(HESAPLADIGINIZDAN)fazla sehim yapar ve catlaklar olusur, bunlar gozle gorulur ve rahatsizlik verir...

civii63

hocam bu durumda (lb*1.4*0,4) kolon boyu 30 cmden büyük çıkmış oldugunu farzedersek kirişin  hem üst donatılarını (basınç donatısını) hemde gövde donatılarını artırıp döşemenin arkasındaki P02 perdesine kadar uzatılsa ek bir önlem olabilirmi:?(sehime karşı)

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: civii63 - Tem 19, 2018, 04:03 öshocam bu durumda (lb*1.4*0,4) kolon boyu 30 cmden büyük çıkmış oldugunu farzedersek kirişin  hem üst donatılarını (basınç donatısını) hemde gövde donatılarını artırıp döşemenin arkasındaki P02 perdesine kadar uzatılsa ek bir önlem olabilirmi:?(sehime karşı)

Sorunuzu anlamadim. P02 perdesi hangisi tespit edemedim. Ancak elemanlari kendu icerisinde degerlendirmek gerekir. Kirisleri kirislerle, dosemeleri disemelerle Lb boyuna mutlaka uyun, gerekirse kolon enini buyutmekten kacinmayin ..

civii63

açılan konu hakkında soru sordum hocam... kolondan çıkan süreksiz kiriş ile ilgili...myb21 adlı arkadaşın sorusuna istinaden hocam...saygılar...

prologic

Hocam öncelikle merhaba,youtube serisinide okuldaki derslerimiz gibi dinliyorum çok faydalı ve açıklayıcı oluyor,devamını 4gözle bekliyoruz,

1.sorum;arkadaşımızın projesi için geçerli durum şuan benim başıma geldi, c30 ve b420c malzeme özellikleriyle bize verdiğiniz hesaplama yöntemini kullanınca Lb=42cm ve 1,4xLb=58.8cmdir,kolon içine girmesi gereken donatı uzunluğu 58.8x0,4=23,52 yani 24cmdir.Bu durumda 30cmlik kısa kenar genişliği olan kolonumun kesiti hesaba göre yeterli ankastreliği sağlar diyebilirmiyiz,
2.sorum;a=1.4x0.4xLb(gönyelenmeden önceki donatı boyu) ise 90'gönyelemeden sonra kolon içine uzatılması gereken boy(yani b) içinde Lb den daha fazla uzatmak gerekir(yaklaşık 100cm)diye bir yorumunuzu okudum,bu uzunluk için hesabı nasıl yapmalıyız?Teşekkürler.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: prologic - Mar 21, 2021, 11:49 ösHocam öncelikle merhaba,youtube serisinide okuldaki derslerimiz gibi dinliyorum çok faydalı ve açıklayıcı oluyor,devamını 4gözle bekliyoruz,

1.sorum;arkadaşımızın projesi için geçerli durum şuan benim başıma geldi, c30 ve b420c malzeme özellikleriyle bize verdiğiniz hesaplama yöntemini kullanınca Lb=42cm ve 1,4xLb=58.8cmdir,kolon içine girmesi gereken donatı uzunluğu 58.8x0,4=23,52 yani 24cmdir.Bu durumda 30cmlik kısa kenar genişliği olan kolonumun kesiti hesaba göre yeterli ankastreliği sağlar diyebilirmiyiz,
2.sorum;a=1.4x0.4xLb(gönyelenmeden önceki donatı boyu) ise 90'gönyelemeden sonra kolon içine uzatılması gereken boy(yani b) içinde Lb den daha fazla uzatmak gerekir(yaklaşık 100cm)diye bir yorumunuzu okudum,bu uzunluk için hesabı nasıl yapmalıyız?Teşekkürler.

Verilen L değerleri minimum değerlerdir. TS/yönetmelik vermiş değerleri. Gerekli ankastrelik için mümkün mertebe L değerlerini daha uzun tutmalısınız.Bu Konuda yapılmış deneyler var. Bir konsol kirişe bir yukleme yapılıyor ve deneysel uç deplasmanı ile hesaplanan deplasman karşılaştırılıyor. Bakıyorlar ki uç deplasmanı hesaplanandan fazla. Sonra donatıları uzatıp ankastreliği sağlıyorlar ve tekrar kıyaslıyorlar, bakıyorlar ki hesap ile deney sonuıçları birbirine yakın. Dolayısıyle L boyları önemli