Mar 29, 2024, 09:00 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

ASMOLEN DÖŞEME

Başlatan Sinan Can Kuzu, Mar 23, 2021, 09:45 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sinan Can Kuzu

Ahmet hocam merhabalar. Asmolen bir yapıda yönetmelikte bir yeri anlayamadığım için sizi rahatsız ediyorum.
  Çözmek istediğim yapının bilgileri DTS=1, BYS=8 ve asmolen döşeme. Analizini A24 ve süneklik düzeyi karma olarak çözümledim. Fakat perde devrilme momenti toplam devrilme momentini yüzde 75 değerini geçemedi. Bu durumda yönetmelikte 4.3.4.6 da bu durum sağlanamaması durumunda süneklik düzeyi sınırlı olarak çözebilirsin diye mi anlamam gerekiyor yoksa devrilme momenti kesinlikle yüzde 75 değerini geçmesi mi gerekiyor?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Sinan Can Kuzu - Mar 23, 2021, 09:45 ösAhmet hocam merhabalar. Asmolen bir yapıda yönetmelikte bir yeri anlayamadığım için sizi rahatsız ediyorum.
  Çözmek istediğim yapının bilgileri DTS=1, BYS=8 ve asmolen döşeme. Analizini A24 ve süneklik düzeyi karma olarak çözümledim. Fakat perde devrilme momenti toplam devrilme momentini yüzde 75 değerini geçemedi. Bu durumda yönetmelikte 4.3.4.6 da bu durum sağlanamaması durumunda süneklik düzeyi sınırlı olarak çözebilirsin diye mi anlamam gerekiyor yoksa devrilme momenti kesinlikle yüzde 75 değerini geçmesi mi gerekiyor?

DTS 1 ve DTS2 olan yapılarda asmolen döşemeli sisemleri KARMA sistem olarak planlamanız gerekli. Dolayısıyle KARMA SİSTEMLERDE devrilme momenti oranı(perde) en az %75 olmalı. Eger %75 sağlayamıyorsanız doğal olarak sınırlı sünek sisteme döneceksiniz. ama DTS1 VE DTS2 olan yapılar da 0.75 devrilme oranı sağlamayan sistem yapmak yasak. DTS1 VE DTS 2 YAPILARDA  asmolen sistemlerde karma seçmek zorundasınız ve 0.75 oranıu sağlamak zorundasınız.