Mar 29, 2024, 07:57 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Kirişlerde oluşan çatlaklar

Başlatan SERKAN, Ara 11, 2017, 08:16 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SERKAN

Ara 11, 2017, 08:16 öö Son düzenlenme: Ara 11, 2017, 08:23 öö SERKAN Sebep: Ek resim ekleme
Merhaba Ahmet Bey;

Bir konuda görüşünüzü almak istiyorum;

Yeni yaptırmış olduğum binamın zemin katının kirişlerin ortasında resimlerde görüldüğü gibi çatlaklar oluştu.

Bu çatlaklar ne anlama gelmektedir?

Yapısal.net de buna benzer bir konuda yorumlarınızı okudum, bu tür şeylerin olabileceği hakkında. Çok farklı yorumlar var, aklım karıştı ve bazı yorumlar beni çok korkuttu, uzman olarak sizin görüşünüze başvurmak istedim.

Not: Çatlaklar kirişlerin orta noktasına yakın ve neredeyse hepsinde var, bina 1 senelik ve 2 katlı.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

SERKAN

Ek olarak resim eklemek istedim, ancak hata veriyor, bilgilerinize.

ÇELİKKOLLU

Ara 11, 2017, 09:10 öö #2 Son düzenlenme: Ara 11, 2017, 09:11 öö ÇELİKKOLLU
Alıntı yapılan: SERKAN - Ara 11, 2017, 08:16 ööMerhaba Ahmet Bey;

Bir konuda görüşünüzü almak istiyorum;

Yeni yaptırmış olduğum binamın zemin katının kirişlerin ortasında resimlerde görüldüğü gibi çatlaklar oluştu.

Bu çatlaklar ne anlama gelmektedir?

Yapısal.net de buna benzer bir konuda yorumlarınızı okudum, bu tür şeylerin olabileceği hakkında. Çok farklı yorumlar var, aklım karıştı ve bazı yorumlar beni çok korkuttu, uzman olarak sizin görüşünüze başvurmak istedim.

Not: Çatlaklar kirişlerin orta noktasına yakın ve neredeyse hepsinde var, bina 1 senelik ve 2 katlı.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Merhaba

Kiriş açıklarinin orta bölgesine yakın yerlerde, kiriş altlarinda, dik olan kılcal çatlaklar bizim eğilme çatlağı dediģimiz çatlaklardır ve normaldir. Bu çatlakların nedeni de beton'un  cekme gerilmelerine karşi dayanıminin olmamasıdır. Bu tür çatlaklar da endiselenmeniz yersizdir.Korkmanız gereken çatlaklar kirişin kolona yakın yerlerinde oluşan çapraz çatlaklardır...

SERKAN

Merhaba;
İlginiz için teşekkür ederim, bahsi geçen konu ile ilgili görseller ektedir. Bahsettiğiniz yapı şekline bu uygun mudur?
İncelemenizi rica ederim.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

ÇELİKKOLLU

Fotografları inceledim.

Bu catlaklar bahsettiğim klasik, olağan egilme catlaklarindan değil. Bunlar olmaması gerekli arızalar.

Beton kaliteniz düşük olabilir, isçilik hatasi olabilir, beton dökümleri arasında fark olabilir(parçalı beton dökümü) , elle beton dökülmüş olabilir vb..Bu baglamda ayrintili tetkik gerekir, hem yerinde, hem proje de, hem laboratuvar sonuclari ile...

SERKAN

Hocam merhaba;
Bu sorunun önem seviyesi nedir? Nasıl bir takıp yapmak gereklidir? Sonuçları ne olabilir?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: SERKAN - Ara 12, 2017, 10:18 ööHocam merhaba;
Bu sorunun önem seviyesi nedir? Nasıl bir takıp yapmak gereklidir? Sonuçları ne olabilir?

Yapıda ani bir göçme vb
gerçekleşmez, sadece bu yüzden binayı boşaltmak gerekmez. Bulundugunuz bolgede yapi guclendirmesi uzerine calisan bir insaat firmasi ile irtibata gecip laboratuvar sonuclari(beton), ve projeleri ve imalati inceletebilirsiniz.  Çıkan sonuca göre bu bölgelerin onarilmasi mümkündur. Onarimdan sonra siva ve boya yapabilirsiniz...

Mantistr

Eyl 13, 2019, 10:41 öö #7 Son düzenlenme: Eyl 13, 2019, 10:44 öö Mantistr
Ahmet hocam selam bizim apartmanın zemin katı kömürlük diye tabir ettiğimiz katta kirişte örnek bir video çektim.

[![image](https://i.hizliresim.com/865yWd.jpg)](https://hizliresim.com/865yWd)

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Mantistr - Eyl 13, 2019, 10:41 ööAhmet hocam selam bizim apartmanın zemin katı kömürlük diye tabir ettiğimiz katta kirişte örnek bir video çektim.

[![image](https://i.hizliresim.com/865yWd.jpg)](https://hizliresim.com/865yWd)

Video yu inceledim

Korozyon olusmus, deniz kumu kullanilmis, paspaylari sorunlu, etriye araliklari fazla, beton mukavemeti yetersiz.

Gelisiguzel bir iki siva yapilmis. Ancak tahminim binanin tamaminda bu tip sorunlar var. En buyuk sorun beton mukavemetinin yetersizligi ve korozyon.

Vakit gecirmeden binanizi risk ak analizine sokun ve kentsel donusume dahil edin. Binaniniz can guvenligi anlaminda tehloke arzediyor. Vakit kaybeymeyin...