Etriye

Başlatan MustafaBerat, Nis 19, 2021, 02:56 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MustafaBerat

Hocam merhabalar , şuan da intorn stajı yapıyorum. Bulunduğum şantiye de kiriş etriyelerinin alt donatılara bağ atılmadığını görüyorum etriye askıda duruyor yani. Ve etriyeler düz durmuyor. Yük altında ne gibi sıkıntılar yaratır?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: MustafaBerat - Nis 19, 2021, 02:56 ösHocam merhabalar , şuan da intorn stajı yapıyorum. Bulunduğum şantiye de kiriş etriyelerinin alt donatılara bağ atılmadığını görüyorum etriye askıda duruyor yani. Ve etriyeler düz durmuyor. Yük altında ne gibi sıkıntılar yaratır?

Eger etriyeler baglanmamissa, beton dokerken , beton yayilirken etriyelerin yeri degisir ve  kesme kuvvetini karsilayamazsiniz. Elinizde bir teknoloji oksa, etriyeleri  hic ana donatilara  baglamadan yeri degismese ve boylece beton dokseniz herhangi bir sorun yok. Etriyelleri tel ile baglamanizin nedeni  beton dokerken veya herhangi bir etkide  yerinin degismemesi sola saga, yukari asagi  kaymamasi.

Mülayim

Bu durumlarla şantiyelerde karşılaşıyoruz. Aslında genel bir sıkıntı. Sadece etriye bağlanmaması olarak değilde genel olarak bakmak lazım. İşçiler işin kolayına kaçmak için kendilerine göre bazı saçmalıklar uydurmuş durumdalar. Demirciler etriye bağlamamayı doğrusu sanki böyleymiş gibi utanmadan ciddi ciddi anlatırlar. Hayır öyle değil etriye bağlanmadığı zaman beton dökülürken (betonun belli bir yükseklikten basınçlı döküldüğünü düşünürsek) kesinlikle sağa sola kayar ve böylece görevini tam yapamaz. Biz işin kolayına kaçan demircilere işin doğrusunu ısrarla yaptırarak doğrusunu öğreticez. Başka yolu yok. Doğrusunu demirciye yaptırmazsak kendi yanlışını doğruymuş gibi söyler ve bu yanlışı yapmaya devam eder. Etriye deyip geçmemek lazım. Aynı şeyi döşeme demirleri içinde yapanlar var. Fakat hiç göz açtırmamak lazım. Sen kendi doğrunu onlara yaptırmazsan onlar kendi SAÇMALIKLARINI doğruymuş gibi yaparlar.