Mar 29, 2024, 08:29 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Tuğla Duvarlı Deprem Analizi

Başlatan civilmehmetkara, Oca 12, 2017, 04:42 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

civilmehmetkara

Sta4CAD'de Opsiyonlar kısmından seçilebilen Tuğla Duvarlı Deprem Analizi seçeneğinin anlamı nedir? Hangi durumlarda aktif hale getirilmeli veyahut getirilmemelidir?

HOCAM bu konu hakkında araştırmalarım sonucu bulduklarım:
Duvar etkili deprem analizinin yapılmasındaki amaç; depremde çok etkili olduğu bilinen duvarların betonarme yapı sistemine katkısı için değil, tamamen yapıda gerek burulma düzensizliğiyle ve elemanlarda oluşturduğu olumsuz etkilerin yapı elemanlarında dikkate alınması içindir. Yapılar belirtilen standardlara göre minimum yapı konforuna göre yapılmaktadır. Yapı konforu artırılmak istendiğinde belirli analizlerin yapılması ve bazı paramatrelerin artırılması gerekmektedir. (Sta4CAD)

ÇELİKKOLLU

Ben  yazılımlardaki bu tur obsiyonları gereksiz ve ticari bulanlardanım. Herhangi bir unsuru işin içine katarsanız o isin artilarini ve eksilerini beraber degerlendirirsiniz. Ayrica ilgili malzemenin ozelliklerine göre birtakim anlizlere girersiniz. Duvar yok duvar var gibi basit kabullerle,sunda etkili kabul ettim bunda kabul etmefim ki goreceli kavramlarla bu tur duvar etkili analiz adi altinda birtakim secenekler sulunmasi kanimca dogru degil. Duvar etkili analiz yabiki yapilabilir. Mesela malzemenin fiziksel yada mekaniksel ozelliklerini bilirsiniz capraz elemanla seklinde modelleyip tam olarak analize sokabilirsiniz. Vb. Dolayisiyle en azindan iceriginden emin olmadigimiz bu tur analizlerden uzak durmak gerek diye dusunuyorum.

civilmehmetkara

Anladım HOCAM teşekkür ederim...