Nis 19, 2024, 06:24 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Yüksek Kolon & Uzun Kiriş

Başlatan Alozan, Eyl 26, 2020, 11:04 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alozan

Ahmet Bey Merhaba,

Küçük bir idari binanın konferans salonu üzerinde çalışıyorum. Birkaç soru takıldı kafama yorumlarınızı alabilir miyim.

1) Yapı 2 katlı, konferans salonuna denk gelen kısımda galeri boşluğu olduğu için kolonu yanal doğrultuda tutan bir döşeme yok. Bu nedenle kolon(30x100) zayıf doğrultusunda 9 m mertebesinde çalışıyor. Bu bir perde olsaydı yönetmelikte kalınlık şartı vardı ama kolonlar için yok/göremedim. Bu tür bir durumda hangi kontrolleri yapmalıyız?

2) 13x17 m açıklıklı bir döşemem olduğunu kabul edelim. Bu döşemede kısa doğrultuda sık tali kirişli(ör: 1,7m arayla 30x70cm'lik kiriş) bir sistem yaptığımda, enine bir kiriş atmamız gerekir mi? Enine kirişi TS500 asmolen döşemeler için istiyordu fakat statik olarak bir yorum yapmıyordu. Bu durumda 13m'lik tali kirişlerimin yanal olarak stabilitesini sağlamak için enine kiriş atmalı mıyım/atacaksam da hesaplayabileceğim bir yol/yöntem/kaynak önerebilir misiniz?

3) Bu tür büyük döşemelerde paket programa güvenemiyorum korktuğum için, SAFE'de uzun süreli sehim tahkiki yapıyorum. Sizce paket programlarımız standart dışı(ör büyük döşeme, diyaframsız kolon vs.) uygulamalara ne kadar hakim? Ne kadar güvenmeliyiz?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Alozan - Eyl 26, 2020, 11:04 ööAhmet Bey Merhaba,

Küçük bir idari binanın konferans salonu üzerinde çalışıyorum. Birkaç soru takıldı kafama yorumlarınızı alabilir miyim.

1) Yapı 2 katlı, konferans salonuna denk gelen kısımda galeri boşluğu olduğu için kolonu yanal doğrultuda tutan bir döşeme yok. Bu nedenle kolon(30x100) zayıf doğrultusunda 9 m mertebesinde çalışıyor. Bu bir perde olsaydı yönetmelikte kalınlık şartı vardı ama kolonlar için yok/göremedim. Bu tür bir durumda hangi kontrolleri yapmalıyız?

2) 13x17 m açıklıklı bir döşemem olduğunu kabul edelim. Bu döşemede kısa doğrultuda sık tali kirişli(ör: 1,7m arayla 30x70cm'lik kiriş) bir sistem yaptığımda, enine bir kiriş atmamız gerekir mi? Enine kirişi TS500 asmolen döşemeler için istiyordu fakat statik olarak bir yorum yapmıyordu. Bu durumda 13m'lik tali kirişlerimin yanal olarak stabilitesini sağlamak için enine kiriş atmalı mıyım/atacaksam da hesaplayabileceğim bir yol/yöntem/kaynak önerebilir misiniz?

3) Bu tür büyük döşemelerde paket programa güvenemiyorum korktuğum için, SAFE'de uzun süreli sehim tahkiki yapıyorum. Sizce paket programlarımız standart dışı(ör büyük döşeme, diyaframsız kolon vs.) uygulamalara ne kadar hakim? Ne kadar güvenmeliyiz?

Merhaba,

1... Tüm elemanlarda Euler formülüne göre ((pi)2. E . I / L2)  BURKULMA kontrolü yapabilirsiniz. Ancak büyük kesite sahip betonarme kolonlarda  bu kontrolu yapmak çogu zaman gereksizdir, daha ziyada narın olan çelik elemanlarda tahkik yapılır. Bahsettiğiniz durumda göreli öteleme kontrolu ve ikinci mertebe etki kontrolü yapmanız yeterli olacaktır.

2...Diğer yönde bir kiriş atmanı gerekmez.

3...Sonlu elemanlara göre zaten döşemeleri çözmektesiniz. Büyük döşemelerde dediğiniz gibi sehim değerleri önemli. Bu tür durumlarda en az iki yazılımda check etmekte fayda var. İki yazılımıda birebir tam projeyi girmeniz gerekmez. Kullandıgınız yazılıma girer sonuçları alırsınızi genel bir yazılımda da sadece o döşemeyi modelleyip bakarsınız, yeterli olur

Alozan

Cevaplarınız için çok teşekkürler Ahmet Bey.