Nis 28, 2024, 01:08 ös

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Temeller de dolğu

Başlatan muhammed, May 01, 2017, 06:05 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhammed

May 01, 2017, 06:05 ös Son düzenlenme: Haz 07, 2017, 05:24 ös erhanbaytak
Merhabalar Ahmet hocam.

Bir konu ile ilgili sorum olucaktı.

Zemin kat altı bodrum olmadığı durumlarda zemin kat döşemesini coğunlukla kirişsiz ve kiriş iz düşümü olan yerleri beton perdelerle bölerek odalar elde edip bu odaları ise dolğu ile doldurup döşeme kısmını blokaj üstü grobeton yaparak hallediyoruz.

peki bu durumu yapmayıp kirişli bir döşeme yapıp altına blokaj ve grobeton yapsak olurmu ? resimleri bıraktım

ÇELİKKOLLU

Yapacaginız kirişler,  bir cerceve olusturur. Adeta bir kat hükmüne girer. .. Dolayisiyle belli seviyede kiris atip döseme olusturulmaz.

muhammed

May 01, 2017, 07:12 ös #2 Son düzenlenme: May 01, 2017, 07:29 ös muhammed
(Dolayisiyle belli seviyede kiris atip döseme olusturulmaz.) ,?

yani tam anlıyamadım hocam neden yapılamaz ?yani dolğulu sistemler herzaman ilk anlattıgım gibimi olmalı ?

ÇELİKKOLLU

Yani kirişler kolonlara baglaniyorsa, kolon serbest boylari bu yüzden kısaliyorsa problem olur. Yani esas olan idealizenin yerindeki imalat ile tutarli olmasi...

muhammed

May 01, 2017, 08:27 ös #4 Son düzenlenme: May 01, 2017, 08:34 ös muhammed
Peki hocam bu kirişlerle bölünen kat boyunu arttırırsak işlem uygun olurmu ? ozaman dediğim gibi dolğu yapılabilirmi ?

Yani benim anladığım kısa kolon oluşumundan dolayı doğru bulmadınız. Kolon seviyelerini normal boyuta getirim (YANİ DOLĞULU BÖLÜMÜN YÜKSEKLİĞİNİ AYARLAYIP) Blokaj,grobeton sonrada normal kirişli döşemeyi yapabilceğimi anladım doğrumudur ?

ÇELİKKOLLU

Idealizenizi dediginiz gibi yaparsaniz, yani kat tanimlarsanız olabilir. Ancak bu gereksiz ve ekonomik degil...

tekniker

Merhaba hocam bir sorum olucak bu konu hakkında.

Dolgu olan zeminlerde kolon boyu temelden zemin kat tavan döşemesine kadarmı oluyor ?

ve bu tür zeminlerde zemin kat döşeme seviyesine temel üst kotu demek doğrumudur ?

ÇELİKKOLLU

Kolon boyu, temel kirisinin yada radyenin ustunden itibaren, bir üst kat döşeme ust seviyesine kadar olan mesafedir.

Zemin kat taban döşemesi üst kotu, subasman seviyesi olarak anılır.

tekniker

May 07, 2017, 08:53 ös #8 Son düzenlenme: May 07, 2017, 09:01 ös tekniker
1)Fakat  bir ders notunda bodrumsuz yapılarda zemin kat döşemesi temel üst kotudur yazıyordu bir yanlışlıkmı var acaba ?

2bir de  benim teknik olarak bildiğim zemin kat subasman kotu temelden yüksekte olduğu için , temelin bu kota kadar beton  yapılması maliyetli olduğundan  temel ile zemin kat arası dolğu yapılır doğrumudur yoksa yanlışmı biliyorum ?

3) bu dolgudan dolayı bu arada kalan kolon boyu diger katlardan fazla oluyor örnek 3m kat yüksekligi, 1.5m temel den zemin kata kadar olan mesafe yani kolon boyu toplam 4.5 m oluyor dogrumudur ?

bildiklerimin arasında yanlış olan varsa söylermisiniz ?

ÇELİKKOLLU

1... Bodrumsuz yapılar da dediginiz dogru. Yanlıslik yok.Ayni zamanda bu seviye subasman seviyesidir. Bilginiz doğru.

2... Bodrumsuz yapilarda, ekonomi nedeniyle dolgu tercih edilebiliyor. Bu bilginizde dogru.

3...Kolon boyu dediginiz gibi temel ust kotundan itibaren hesaplanmali. Bu bilginiz de dogru...

ayaz

Hocam dolgudan sonra çelik hasır konulmayıp grobeton atıldığı takdirde yapabileceğimiz bir işlem var mıdır?

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ayaz - Ksm 01, 2019, 11:50 ööHocam dolgudan sonra çelik hasır konulmayıp grobeton atıldığı takdirde yapabileceğimiz bir işlem var mıdır?

Ozellikle dolgu yuksekligi nispeten faazla oldugunda, ne kadar iyi sıkıştırırsaniz sıkıştırin mutlaka az/cok oturmalar olusur. Bu durumda taban betonunuzda catlaklara mutlaka sebep olur.  Tabana koyacaginiz bu hasirlar bu catlaklari engeller.