Nis 19, 2024, 11:17 ös

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

C Perde

Başlatan Leaf, Ağu 22, 2019, 10:54 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leaf

İyi günler hocam

C şeklinde bir perdenin uzun olan kısmı 1/6 oranını sağlarken diğer iki çıkıntı 25/85 yani 1/6 yı sağlamıyor.Fakat sisteme perde olarak tanımlanmış ve bu 3 perde tek bir perde grubu olarak çözülmüş.
Gördüğüm kadarıyla bazı görüşler her bir doğrultuda en az 1 kenarın 1/6 yı sağlaması gerekli derken bazı görüşler de doğrultu şartı aramadan yalnızca 1 kenarın 1/6 oranını sağlaması yeterli diyor.yönetmelikte ise bununla ilgili bir madde bulamadım.c şeklinde bir perdenin uzun kenarı 1/6 şartını sağlarsa,diğer 2 kısa kenar 1/6 yı sağlamadığı halde bu iki kenarı perde tanımlayıp perde grubuna dahil edebilir miyiz? Eğer öyleyse bunu yönetmeliğin hangi maddesinden anlamalıyım?
Cevabınız için teşekkürler

harunarslan

Ahmet hocam daha detaylı bilgi verecektir. Size yardımcı olmak açısından bildiklerimi aktarayım. TBDY 2018 de 4.5.3.2 ve 4.5.3.3 de bu durumla ilgili gerekli açıklama yapılmıştır.

"4.5.3.2 - Dikdörtgen betonarme perdeler, kesitteki uzunluğunun kalınlığına oranı en az 6 (altı)
olarak tanımlanan taşıyıcı sistem elemanlarıdır.
4.5.3.3 - Enkesit şekli I, T, L, U veya C olan betonarme perdelerde, her bir doğrultuda en az
bir perde kolu 4.5.3.2'de verilen koşulu sağlayacaktır. Aksi durumda, taşıyıcı sistem elemanı o
doğrultuda perde olarak sayılmayacaktır. Ancak I, T, L, U veya C kesitli perdelerde perde
kolunun (veya kollarının) 4.5.4.5'i sağlayan bir bağ kirişli perde'nin perde parçası (veya
parçaları) olması durumunda, 4.5.3.2'de verilen koşul uygulanmayabilir."

Bu durumda belirttiğiniz diğer iki çıkıntı o yönde perde olarak sayılmayacaktır.

Leaf

Cevabınız için teşekkürler hocam.bu durumda söylediğiniz gibi bu kollar perde sayılamaz.
Söylediklerinize göre bir soru daha sormak istiyorum.bir C perdenin büyük kısmının 6 oranını sağladığını düşünelim.diğer 2 kenarlarından ise birinin 6 oranını sağladığını diğerinin sağlamadığını düşünelim.bu durumda her iki doğrultuda da en az 1 kenar 6 oranını sağladığı için bu durumda diğer kenar 6 oranını sağlamadığı halde perde olarak kabul edilebilir diye anlıyorum.bu doğru bir çıkarım mıdır?

sacikyunus

yönetmelik maddesini bende sizin gibi anladım. X ve y yönünde en az 1 adet perde 1/6 şartını sağlaması yeteri

harunarslan

Alıntı yapılan: Leaf - Ağu 22, 2019, 01:37 ösCevabınız için teşekkürler hocam.bu durumda söylediğiniz gibi bu kollar perde sayılamaz.
Söylediklerinize göre bir soru daha sormak istiyorum.bir C perdenin büyük kısmının 6 oranını sağladığını düşünelim.diğer 2 kenarlarından ise birinin 6 oranını sağladığını diğerinin sağlamadığını düşünelim.bu durumda her iki doğrultuda da en az 1 kenar 6 oranını sağladığı için bu durumda diğer kenar 6 oranını sağlamadığı halde perde olarak kabul edilebilir diye anlıyorum.bu doğru bir çıkarım mıdır?

Her perde kolu için 1/6 şartı sağlanması gerekmektedir. Yönetmelik burada elemanın tümü için değil sadece o kolun perde olarak dikkate alınmayacağını belirtmektedir. 1/6 oranını sağlayan diğer kollar perde olarak dikkate alınacaktır. Burada amaç perde kollarının devrilme momentine olan katkısı. Yani 1/6 şartını sağlıyorsa perdelerin aldığı devrilme momentine bu kolları da dahil ediyorsun. Sağlamıyorsa dahil etmiyorsun. Zaten bildiğim kadarıyla yerli paket programlar bunun kontrolünü otomatik olarak yapıyor.

Kısacası poligon bir perdede 1/6 şartını sağlayanlar perde görevi görüyor,sağlamayan kolları ise kolon gibi düşünebilirsiniz.