(Alfa-s) Perde Kesme Kuvveti / Toplam Kat Kesme Oranı

Başlatan Alozan, Eyl 28, 2017, 01:02 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alozan

Ahmet Bey Merhaba,

Alfa-s hesapları konusunda kafama takılan iki adet soru var. Mümkünse yorumlarınızı ve bilgilerinizi paylaşabilir misiniz.

• "Sta4CAD deprem raporunda Alfa-s hesaplarında sadece yapı boyunca devam eden perdelerin kesme kuvveti alınmıştır." şeklinde bir ifade var. Bu ifadenin nedenini anlayamadım Ahmet Bey. Sadece yapı boyunca olan perdeleri dikkate aldığımda toprak perdeli katlarda alfa-s değeri düşmektedir. Bu konudaki yorumunuz veya önerebileceğiniz bir kaynak var mı?
    (Aşağıda örnek olması açısından tek tarafında toprak perdesi bulunan bir yapının resmini paylaştım.)

• Rezidans+avm tarzı yapılarda dilatasyonlu bloklar bulunmakta. Bu blokların bir cephesinde tüm bodrum katlar boyunca toprak perdesi yükseliyor. Bu sebeple 3 cephe kirişli(boşluklu perdeli vs.) , 1 cephesinde toprak perdesi bulunan bir bloğum var. Haliyle rahat rahat rijit bodrum tanımı yapabileceğim bir durum oluşmuyor. Alfa-s hesabını yaparkende rijit bodrumdan sonraki perde kesme kuvvetini kat kesme kuvvetine oranlayamıyorum. Tüm katlardaki en elverişsizi mi almak lazım(ki 0,40'dan düşük çıkabilmekte), ortalamasını mı almak lazım, toprak perdesinin bittiği kotu mu yoksa temel üstünü mü dikkate almak lazım.

Takribi olarak örnek vermek gerekirse, Alfa-s değerim:
    (Değerleri ben yazdım mantık dışı değildir umarım.)

7BK: 0,97 (7.Bodrum Kat Temel Üstü)
    6BK: 0,95
    5BK: 0,90
    4BK: 0,80
    3BK: 0,85
    2BK: 0,82
    1BK: 0,81
    ZK: 0,65 (Toprak Perdeleri bitti.)
    1NK: 0,63
    2NK: 0,59
    3NK: 0,55
    .
    .
    6NK: 0,34
    7NK: 0,32

Sizce bu şartlar altında deprem hesabına esas Alfa-s değeri bu gibi bir durumda ne alınmalı?

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Vaktiniz olursa inceleyebilirseniz sevinirim.

NOT: Hesapları Etabs üzerinden yapıyorum.

ÇELİKKOLLU

Merhaba.

Sadece bodrum katlardA kullanilan perdelerin amaci ilgili bölümlere rijitlik saglamaktir.

Bir yapida perdelerin yapi davranisnda  etkili olmasi için, perdelerin bina boyunca devam etmesi gerekir. Bu baglamda perdeli bir sistem derseniz, perdelerin bina boyyunca devam ettigini ablamamiz gerekir. Diyelim altta iki bodrum var ve etrafi perdeler ile cevrili, ustteki 8-10 katta ise perdeler devam etmiyor. Bu durumda alttaki perdelerle cevrili 2 bodrumu ayri cozebirsiniz. Sonra perde olmayan ustteki 8-10 kati ayri cozebilirsiniz, dizayni bu sekilde yapabilirsiniz. Cunku alttaki rijit iki bodrum adeta zeminle beraber calisor deplasman sifir'a yakindir(kabaca bir ornek depremde yet ivmedi 0.1g ise rijit iki bodrumda da aynidir diyebiliriz).
Perdeler bina yuksekligince devam ettiginde, yapi davranisina etki edet dedik.  Alfa s degeri olarakda bina yuksekligince devam eden perdeler  onemlidir, cunku bu bina perdeli bina formunda davranir. Bir katı rijit kabul etmeniz icin en az 3 kenarinin perde ile cevrilmesi yeterlidir.

Alfa s degeri olarak da rijit bodrumun bittigi katin ustundeki ilk kattaki perdelerin kesme kuvvet toplami alinir. Cunku tijit bodrum adeta zeminle beraber hareket ettiginden , bina boyunca devam edden perdeler bu rijit perde ustune mesnetlenmis gibidir. Kisacasi, rojit perdelerin ustu, bina boyunca devam eden perdelerin an alti alfa s degerine dahil edilir...