1 katı asmolen olan villa

Başlatan Didem saime, Haz 22, 2020, 04:41 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Didem saime

Herkese merhabalar, 3 katlı bir villanın statik projesini inceliyorum, zemin katı asmolen ve 2 katı plak döşeme çözülmüş , merdiven etrafında perdeler ve bir kaç aksta perde var , biliyorsunuz yeni deprem yönetmeliği asmolen döşeme konusunda birçok kısıtlama getirdi, böyle bir projeyi kontrol ederken nelere dikkat etmeliyim mesela r kaç olmalı dts 3 olan bir bölgede şimdiden teşekkürler.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Didem saime - Haz 22, 2020, 04:41 ösHerkese merhabalar, 3 katlı bir villanın statik projesini inceliyorum, zemin katı asmolen ve 2 katı plak döşeme çözülmüş , merdiven etrafında perdeler ve bir kaç aksta perde var , biliyorsunuz yeni deprem yönetmeliği asmolen döşeme konusunda birçok kısıtlama getirdi, böyle bir projeyi kontrol ederken nelere dikkat etmeliyim mesela r kaç olmalı dts 3 olan bir bölgede şimdiden teşekkürler.


Bir kat asmolen okdugundan dolayi calismanizi asmolen sisteminize gore ayarlamalisiniz. DTS3 olan bir yapi oldugunu belirtmissiniz. Bu tur yapi icin 2 cesit tasiyici sistem secilebilir:

1...Suneklik duzeyi sınırli. Bu durumda A31 secilmeli,  yapi yuksekligi 17,5 meyreden fazla olmamalidir, perde kullanmak gerekmez. R=4 olmalidir.

2...suneklik duzeyi karma. Bu durumda A23 yada A24 secilir, perde taban momenti toplam devrilme momentinin en az 0.75' i olmalidir(0.75 ten az ise secemezssiniz), bu sartlar saglanirsa, yani yeteri kadar perde konmussa 28 metreye kadar bina yapilabilir.

Tamami yada sizin projenizde oldugu gibi bir kismi asmolen olan yapilar YUKSEK SUNEK TASIYICI SISTEM SECILEMEZ.