1.5 Metreyi geçen konsollarda guse yapılması

Başlatan akyar1, Nis 18, 2017, 10:39 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akyar1

iyi günler Ahmet hocam

Dün bir projemde belediyedeki arkadaşlar 1.5 metreyi geçen konsallarda guse yapmalısın dedi ve benden guse donatı hesabı yapmamı istediler.Bende bu konuyu tecrübeli mühendislere sordum ve internette araştırdım ancak bulamadım.1.5 metreyi geçen konsollarda guse yapılması gibi zorunluluk var mıdır?
birde Ts-500 de kısa kirişlerle ilgili guse yapılması var ancak 1.5 metreyi geçen konsolla ilgili bir şey bulamadım.1.5 metreyi geçen kirişlerde guse donatı hesabı nasıl yapılır ?
şimdiden teşekkürler.

ÇELİKKOLLU

Nis 18, 2017, 11:16 öö #1 Son düzenlenme: Nis 18, 2017, 11:20 öö ÇELİKKOLLU
Merhaba

Guse dedigimiz şey kısa konsoldur. Hesapladıgjniz bu kisa konsola daha sonra, konsol kismı ilave edersiniz.

ŞÖYLEKI,

Diyelim 3 metre civarinda  bir konsol var. Ilk etapta kolona 50 cm lik bir guse(kisa kiriş) hesabi yapar kolona ilave edersiniz. Guse kolonun bir parcasidir. Daha sonra, 3 metrelik konsol, kolona 50 cm de guse tasarladiginizdan 3-0.50=2.50 metreye düşer. Konsol boyunuz kisalmis olur.

Gelelim sizin konuya. Once bir kendi düşuncemi yazayim, sonra size yol gosterecegim. 1.5 metrelik bir konsol konusulacak bir konsol degildir.Belediye iş bilmezlik yapmiş, 1.50 metrelik bir çikmaya guse istemek tamamen sacmalık. . Daha agır şeyler yazardım ama burasi yeri degil. Yönetmelikler de herhangi bir uzunluktan sonra guse yapilir diye bir şart yoktur.Muhendisliktede yoktur.Konsol şartlarini deplasmanlar belirler. Deplasman hesabini yaparsıniz, baktıniz sınır aşılmış, tedbir alirsiniz. Yok 1.5 m. Gecmesin, yok 2 metre gecmesin ifadeleri sacmaliktan baska birsey degildir.

1.50 metrelik bir konsol icin guse yapmayi düsünüyorsaniz, oncelikle 50 cm lik bir guse(kısa kiriş) yapacaksınız. Bu hesabi da TS500 de bahsettiginiz kisa kiris hesabina gore yapacaksinız.(kısa kiriş=guse) kisa kiriş artık kolonun bir parcası gibidir. Guse den sonra, konsol boyunuz 150 - 50 =100 cm kaldi.Yani konsol boyu kisaldı. 100 cm lik  bir konsol hesaplayıp bunu guseye(kısa kiriş) baglayacaksiniz. Gusenin amacı, konsol boylarini biraz kısaltıp deplasmani azaltmaktır. Ayrica guse prefabriklerde makaslarin yerlestirilmesi içinde yapılır. Guse nin boyunu siz tasarlarsiniz.50 cm de yaparsaniz, 40 cm de, 20 cm de . Guseniz ne kadar uzunsa, konsolunun o kadar kisalir...