(N60)30 zemin sinifi

Başlatan ozdemirhasan35, Mar 21, 2019, 11:30 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozdemirhasan35

hocam zemin sinifinin tespitinde ust 30 metredeki ortalama spt (N60)30 u nasil bulacagiz yani 30 metreye kadar spt mi yapmamiz gerekiyor diyelim ki 20 metre sondaj derinligim var ne yapmam gerekiyor kafam karisti bir ornek uzerinde anlatirsaniz cok sevinirim.
Bir sorum daha var yeni yonetmelik kapsaminda hazirlanan el kitabini incelediniz mi bilmiyorum oradaki ornek geoteknik veri raporunda icsel surtunme acisi sifir alinmis boyle bir durum mumkunmudur neden sifir aliniyor,birkac yerde daha rastladim icsel surtunme acisi hangi durumlarda sifir alinir bununla ilgili bir bilgi bulamadim

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ozdemirhasan35 - Mar 21, 2019, 11:30 öshocam zemin sinifinin tespitinde ust 30 metredeki ortalama spt (N60)30 u nasil bulacagiz yani 30 metreye kadar spt mi yapmamiz gerekiyor diyelim ki 20 metre sondaj derinligim var ne yapmam gerekiyor kafam karisti bir ornek uzerinde anlatirsaniz cok sevinirim.
Bir sorum daha var yeni yonetmelik kapsaminda hazirlanan el kitabini incelediniz mi bilmiyorum oradaki ornek geoteknik veri raporunda icsel surtunme acisi sifir alinmis boyle bir durum mumkunmudur neden sifir aliniyor,birkac yerde daha rastladim icsel surtunme acisi hangi durumlarda sifir alinir bununla ilgili bir bilgi bulamadim

Oncelikle ikinci sorunuza cevap vetecegim. Sonra birinci sorunuzla ilgili basit bir ornek verecegim.

Kohezyon nedir? Danecikler aradindaki CEKIM gücu. Icsel surtunme acisi nedir? Danecikler ust uste yigildiginda bunlarin kayarak hareketlenmeye badladigi açi.Bu iki tanimi unutmayin. O halde ince daneli zemierde killi, siltli zeminlerde kohezyon vardir. Bu zeminlerde 90 derece hafriyat bile yapssniz zemin dimdik durabilor , iste bunun nedeni daneler arasindski cekim gucudur, kohezyondur. Killi siltli ince daneli zeminlerde kohezyon vardir dedik.Gelelim iri danali zeminlere yani kum agirlikli yada cakil agitlikli zeminlere. Iki cakil birbirini ceker mi? Cekmez. Dolayisiyle iri danelerde kohezyon olmaz icsel surtunme acisi olur. Bir kamyon cakili bos bir yere dökün. Kule gibi bir durum ortaya cikar. Iste bu tepenoktasindaki aci (yatayla an aci) icsel surtinme acisidir. O halde kumlu cakilli zeminde icsel surtunme acisi vardir ama kohezyon yoktur. Buraya kadar olan bolumu tekrar okuyun cunku isin esasi bu.

Bundan su sonucu cikarabilirsiniz. Zemin etütü yaptiniz. Bir baktiniz zemin siltli ve killi. Hemen icsel surtunme acisini hicbir seye bakmadan sıfır alacaksiniz ve kohezyona yoneleceksiniz. Hesaptada icsel surtunmeyi sifir gireceksiniz.  Baska bir etutte de bir baktiniz zeminde kum cok cakil cok. Hemen daneler iri oldugundan kohezyonu sifir alacaksiniz icsel surtunmeyi bulup hesap yapacaksiniz. Mantik bu.

Gelelim ilk 30 metredeki SPT durumuna. Sondaj derinligi belli. Bina genisliginin birbucuk kati ve efektif gerilmenin %10 durumu. Ama bazen hesapta 30 metre sondaj cikmayabilir. Spt ortalama hesabina bakarsaniz tabaka tabaka verilmis.Hatirlayin N30=30/(hi/N60)..DENKLEM 16.2

bu formulde ne yapiyorsunuz. Zemini ozellikleri ayni tabakalara ayiriyorsunuz ve ort SPT buluyorsunuz. Normalde her 1.5 metrede SPT yapiyorsunuz ana her 1.5 metrede  zemini tabakalandirmaya gerek yok. Farklilasma oldugu yerlerde tabaka olusturacaksiniz. 20 metre sondaj yapalim her 1.5 metrredeki DUZELTILMIS SPT ler asagidaki gibi olsun(SPT DUZELTMESINI BILDIGINIZI VARSAYIYORUM...EK16B YE GORE YAPILACAK)

1.5m.........30
3.0m.........32
4.5m.........35
6.0m..........30
7.5m.........45
9.0m.........43
10.5m.........40
12.0m.........40
13.5m.........43
15.0m.........50
16.5m..........50
18.0m..........54
19.5m...........60
21.0m...........58

Bastaki kisim spt derinliklerini hosteriyor ikinci sayilarda spt vurus sayilari. Bu zemini 7.5.metreye kadar bir tabaka kabul edebilirsiniz(hi=7.5 metre. Cunku spt ler cok yakin ve spt sayisini da burada 30 kabul edebilirsiniz. Ikinci tabaka olarakta 7.5 ile 15.0 m. arasi kabul edebilirsiniz. Yani hi=7.5 metre. Burada da spt sayisini 40 kabul edebilirsiniz. Gelelim ucuncu tabakaya.15 metre ile 19.5 metre arasini ucuncu tabaka kabul edebiliriz. Burada da spt ler yakin ve spt sayisini 50 alabiliriz. hi=4.5 metre.
19.5 metreden sonra ise vuruslar 60 civari. Gidisata bakarsaniz yukseliyor. O halde 19.5 m ile 30m arasini bir tabaka kabul edip spt sayisini 60 kabul edenilirim. hi=10.5 metre olur(eger spt ler cok oynak ise 30metreye dek vurus yapabilirsiniz). Gordugunuz gibi zemini 4 tabakaya ayirabildim. Zemin degiskenligine gore bu tabaka sayisi artar yada azalir. Iki tabaka olabilir , 10 tabaka olabilir. Uc noktayi dusunelim. 30 metre boyunca sptler 30 ile 35 arasinda olsaydi, hepsinde tek tabaka kabulu yapardiniz. Mantik bu.

Ornek te zemin 4 tabaka cikti. ILK 30 daki SPT yi bulalim(denklem 16.2)

N30=30/((7.5/30)+(7.5/40)+(4.5/50)+(10.5/60))=43

iste buradan buldugunuz 43 degeri ilk 30 metredeki spt sayisidir.(islem hatasi olabilir, mantigini ofrenin yeter).

ozdemirhasan35

hocam elinden öperim çok teşekkür ederim saygılar.

ozdemirhasan35

Mar 23, 2019, 07:43 ös #3 Son düzenlenme: Mar 23, 2019, 10:07 ös ozdemirhasan35 Sebep: ek soru
hocam bir soru daha takıldı aklıma N60  bulurken killi zeminde Cn düzeltmesi yapmalımıyız ?
zemin sınıfını belirlerken düzeltilmiş spt lerin ortalamasını mi dikkate alacağız ham verileri kullanamazmıyız?

ynsugur

Hocam Merhaba;

İçsel SÜrtünme açısı ile Zeminin efektif Kayma direnci Açısı terimleri arasında bi fark varmıdır .İki tanımda da yukarıda açıkladığınız içsel sürtünme açısının tanımı geliyor aklıma aradaki farkı bi türlü kavrayamadım.Bu soruyu cevaplarsanız çok sevinirim.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ozdemirhasan35 - Mar 23, 2019, 07:43 öshocam bir soru daha takıldı aklıma N60  bulurken killi zeminde Cn düzeltmesi yapmalımıyız ?
zemin sınıfını belirlerken düzeltilmiş spt lerin ortalamasını mi dikkate alacağız ham verileri kullanamazmıyız?

Eger zemininiz kohezyonlu ise(killi siltli) Cn duzeltmesi yapmaniz gerekmez.Cn biliyorsunuz kohezyonsuz zeminlerde derinlik duzeltmesidir. Ancak zeminin killi KUMLU yada siltli KUMLU vb dir, yani hatiri sayilir kohezyonsuz bir malzeme vardir o zaman Cn kullanirsiniz.

Ikinci soruya gelince. Dunyanin her yerinde SPT yapiliyor. Kimi 3 metrelik tij kullaniyor, kimi 5 metrelik tij kullaniyor, kimj 15cm capli delgi kullaniyor, kimi 20 cm capli delgi kullaniyor, kimi otomatik tokmak kullaniyor, kimi eliyle yukaridan birakiyor vb. Dolayisiylee farkli vurus sayilari elde ediliyor. Tum dunyada tum tijler 10 metre standart olsaydi, hepsinin capi 8cm olsaydi standart sonuclar hep ayni cijacagindan her hangi bir duzeltme yani kalibrasyon gerekmezdi. Bu kalibre icin duzeltme yapiyoruz. Tum hesaplarimizda duzeltilmis  bu SPT sayilarini KULLANMAK ZORUNDAYIZ. Cunku spt sayisini gore bulunan tum hesaplar ideal SPT deney sonuclarina gore verilmistir. Bizde ideal spt sayisini duzeltmelerle bulabiliriz. Ben duzeltme katsayisi kullanmam diyorsaniz o zaman SPT ekipmaniniz da ideal olmsli. Nedir ideal DPT EKIPMANI, 10metrelik tij boyu, 10cm capli delgi, otomatik tokmak...