Nis 16, 2024, 09:41 ös

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Perde donatısı

Başlatan Mülayim, May 16, 2021, 08:55 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mülayim

May 16, 2021, 08:55 ös Son düzenlenme: May 17, 2021, 02:44 öö Mülayim
Rijit bodrum perdelerinde boyuna donatı sınırlaması var mı. Perdeler kolonlar ile birlikte çalışıyor.
Kat perdeleri için başlık bölgesinde en az 4 adet 14 lük kullanıyoruz.
Gövde boyuna ve enine donatı için sınırlama var mı (donatı çapı açısından)
Yapı tasarlarken ağırlık merkezi ile rijitlik merkezinin çakışması için kolon boyutlarını büyütmek doğru bir yaklaşım mıdır.

Gördüğüm bazı projelerde radye temel alanının bina alanından büyük yapıldığını görüyorum. Temel her kenarda 50 cm veya 80 cm açılmış. Temelde oluşan basınçları azaltmak için yapıldığını biliyorum. Temelde oluşan basınç tasarım dayanımından küçük oluyorsa yinede ampatman bırakmak gerekir mi.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Mülayim - May 16, 2021, 08:55 ösRijit bodrum perdelerinde boyuna donatı sınırlaması var mı. Perdeler kolonlar ile birlikte çalışıyor.
Kat perdeleri için başlık bölgesinde en az 4 adet 14 lük kullanıyoruz.
Gövde boyuna ve enine donatı için sınırlama var mı (donatı çapı açısından)
Yapı tasarlarken ağırlık merkezi ile rijitlik merkezinin çakışması için kolon boyutlarını büyütmek doğru bir yaklaşım mıdır.

Gördüğüm bazı projelerde radye temel alanının bina alanından büyük yapıldığını görüyorum. Temel her kenarda 50 cm veya 80 cm açılmış. Temelde oluşan basınçları azaltmak için yapıldığını biliyorum. Temelde oluşan basınç tasarım dayanımından küçük oluyorsa yinede ampatman bırakmak gerekir mi.

Rijitlik  saglayan perdeler , perde  sartlarina tabi degildir. Teorik olarak yapi dış cevre ajslarini tas duvarla dahi örseniz rijitlik  saglanir.Rijitlik perdelerinde baslik bolgesi vb gerek yoktur.

Agirlik  merkezi  ile  rijitlik merkezi cakistirmak icin kolon boyutlarini  buyutmek gerekmez, boyle bir sonuc cikmaz. Rijitlik merkezi ile kutle merkezinin birbirine yakin olmasi istenir. Kolon/perde  yogunluklari, ebatlari ile bunu  ayarlayabilirsiniz. Rijitlik merkezini kaydirmak istediginiz yer tarafina  kolon perde ekleyip ebat buyutebilirsiniz yada diger taraftaki elemanlarin boyutunu  kucultebilirsiniz sayisini  azaltabilirsiniz.  Imkanlariniza bagli. Birbirine yakin olmadina calisin.

Temellerde yer musaitse en az 60-70 cm konsol yapin. Bu sadece  zemin tasima gucu icin degil ic bolgedeki kesit tedirlerinin
 azalmasini saglar. Eger ust jatkarda cikmaniz varsa temel mutlaka  cikma ucuna kadar  devam etsin.

Mülayim

May 17, 2021, 09:27 öö #2 Son düzenlenme: May 20, 2021, 07:56 öö Mülayim
Rijit bodrum kat ve zemin katta oluşan yapıda bodrum katın göreli ötelenme oranı 1.2  deb büyük. Zemin katın göreli ötelenme oranı 1.2 den küçük. Bodrum katın göreli ötelenmesini 1.2 nin altında düşüremiyorum. Ötelenme oranlarının bu şekilde olması sorun yaratır mı.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Mülayim - May 17, 2021, 09:27 ööRijit bodrum kat ve zemin katta oluşan yapıda bodrum katın göreli ötelenme oranı 1.2  deb büyük. Zemin katın göreli ötelenme oranı 1.2 den küçük. Bodrum katın göreli ötelenmesini 1.2 nin altında düşüremiyorum. Ötelenme oranlarının bu şekilde olması sorun yaratır mı.

Bu bir duzensizlik  oldugunun kanitidir,  bu sekilde de projenizi  devam ettirebilirsiniz.