Nis 16, 2024, 08:14 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Delinmiş kirişler

Başlatan ooz, Ksm 16, 2020, 11:15 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ooz

Merhaba ,

Apartmanımızda otoparkın olduğu katta, bir çok kiriş ,doğalgaz borusu ve yangın söndürme için kullanılacak suyun geçtiği suyu taşıyan borular için delinmiş.

Deliklerin çapı doğalgaz borularının çapından çok az büyüktür.(maximum fark 1 cm)

Apartman 10 yıllık bir bina ve 15 katlı .İçinde 60 daire var.(15.11.2020)(Yer :İstanbul / Ümraniye)

Bu deliklerin binanın yapımı esnasında açıldığını düşünüyorum.Bu kadar büyük bir binaya bilinçsizce açılmış olmamalılar.(Bu şekilde olmasını umut ediyorum)

Bu şekilde kirişlerde delik açılabilir mi?
Bu şekilde doğalgaz borusu döşenebilir mi?

Böyle bir durumda ne yapmak lazım?Bu işlemlerin projelendirilmesi ,onayının verilmesi gerekir diye düşünüyorum.Eğer ortada yanlış bir durum varsa nereye , kimi şikayet etmek gerekiyor?

Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden çok teşekkürler, saygılar dilerim.

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: ooz - Ksm 16, 2020, 11:15 ösMerhaba ,

Apartmanımızda otoparkın olduğu katta, bir çok kiriş ,doğalgaz borusu ve yangın söndürme için kullanılacak suyun geçtiği suyu taşıyan borular için delinmiş.

Deliklerin çapı doğalgaz borularının çapından çok az büyüktür.(maximum fark 1 cm)

Apartman 10 yıllık bir bina ve 15 katlı .İçinde 60 daire var.(15.11.2020)(Yer :İstanbul / Ümraniye)

Bu deliklerin binanın yapımı esnasında açıldığını düşünüyorum.Bu kadar büyük bir binaya bilinçsizce açılmış olmamalılar.(Bu şekilde olmasını umut ediyorum)

Bu şekilde kirişlerde delik açılabilir mi?
Bu şekilde doğalgaz borusu döşenebilir mi?

Böyle bir durumda ne yapmak lazım?Bu işlemlerin projelendirilmesi ,onayının verilmesi gerekir diye düşünüyorum.Eğer ortada yanlış bir durum varsa nereye , kimi şikayet etmek gerekiyor?

Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden çok teşekkürler, saygılar dilerim.

Bahsettiğiniz tarzda delikler kirişlere açılamaz. Bunların onarılması gerekir(güçlendirme değil, onarım) Kurumsal bir mühendislik firması ile anlaşın. Delik aşamasında donatıların kesilip kesilmediğinide kontrol ettirin. Daha sonra mevcut tesisatınızı kirişlere zarar vermeyecek şekilde değiştirin. Bu kirişleri ilgili firmaya onarttırın tamir ettirin. Şu aşamada projelendirme gerekmez, yapacagınız onarım, direk yapabilirsiniz. Şikayet edecekseniz işlemden önce resimleyip, YAPI DENETİM ŞİRKETİNİ çevre ve şehircilik  müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz.