Dolgu zemin üzerine bina yapılması

Başlatan Instructive, Tem 31, 2020, 12:19 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Instructive

Tem 31, 2020, 12:19 ös Son düzenlenme: Eyl 07, 2020, 09:58 öö Instructive
Hocam merhabalar.
Benim sorum şu. Bir parselde tabi zemin üstüne dolgu yapıp, yapının temelini de o dolgu zemin kotuna göre gömülmesi mühendislik açısından doğru bir uygulama mı?
Bununla alakalı yönetmeliklerde yapının tabi zemin kotu altına gömülmesi gerekir şeklinde herhangi ibare bulamadım.
Bunu sormamın nedeni belediyede çalışan bir inşaat mühendisiyim.
Biz proje kontrolü yaparken bir yöntemin uygunluğu hakkında doğal olarak yönetmeliklere bakıyorsunuz. Ama işte bazen her şey yönetmeliklerde yazmaya biliyor. Yönetmeliklerde bulamadığımı üniversite tezlerine veya makalelerine bakarak öğrenmeye çalışıyorum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Instructive - Tem 31, 2020, 12:19 ösHocam merhabalar.
Benim sorum şu. Bir parselde tabi zemin üstüne dolgu yapıp, yapının temelini de o dolgu zemin kotuna göre gömülmesi mühendislik açısından doğru bir uygulama mı?
Bununla alakalı yönetmeliklerde yapının tabi zemin kotu altına gömülmesi gerekir şeklinde herhangi ibare bulamadım.
Biz proje kontrolü yaparken bir yöntemin uygunluğu hakkında doğal olarak yönetmeliklere bakıyorsunuz. Ama işte bazen her şey yönetmeliklerde yazmaya biliyor. Yönetmeliklerde bulamadığımı üniversite tezlerine veya makalelerine bakarak öğrenmeye çalışıyorum.

Merhaba,

Dolgu zemin uzerine bina 30-40 yil yapilmaz. Daha onceki yonetmelikte dolgu uxerine hicbir islem uygulanmadan 30 yil bina yapilamayacagi belirtiliyordu. Dolgu oldugunu bilmeseniz dahi zemin  etutu yapildiginda, bosluk oranlari, ani ve farkli oturma degerleri size dolgu uzerine  bina yapmaniza musade etmez.Dolayisiyle imkaniniz varsa dolgu kismindan bir etud yaptirin ve sonuclari gorun,

Alozan

A
Alıntı yapılan: Instructive - Tem 31, 2020, 12:19 ösHocam merhabalar.

Burada dolgudan kastınız inşaat alanından alınan rastgele bir toprak değil mi?

Instructive

Alıntı yapılan: ÇELİKKOLLU - Ağu 11, 2020, 07:29 ösMerhaba,

Dolgu zemin uzerine bina 30-40 yil yapilmaz. Daha onceki yonetmelikte dolgu uxerine hicbir islem uygulanmadan 30 yil bina yapilamayacagi belirtiliyordu. Dolgu oldugunu bilmeseniz dahi zemin  etutu yapildiginda, bosluk oranlari, ani ve farkli oturma degerleri size dolgu uzerine  bina yapmaniza musade etmez.Dolayisiyle imkaniniz varsa dolgu kismindan bir etud yaptirin ve sonuclari gorun,

Anladım hocam.
Bununla alakalı size birkaç soru daha sormak istiyorum.
1) Dolgu için granüler malzeme kullanılacak olup, kademe kademe silindirle sıkıştırma yöntemi ile zemin iyileştirilmesi yapılması mühendislik açısından uygun mudur.
2) Bunun için yine zemin analizi yapmak gerekir mi?
3) Sizce bu konu hakkında belediyelere düşen sorumluluk nedir.

Instructive

Alıntı yapılan: Alozan - Ağu 17, 2020, 12:38 ösA
Burada dolgudan kastınız inşaat alanından alınan rastgele bir toprak değil mi?

Hayır. Dışarıdan getirilen ince ve kalın ölçekli dolgu malzemeleri.