Ara 08, 2023, 09:46 ös

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla


yüksek sünek tasarım

Başlatan sinan41, Şub 12, 2023, 01:01 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinan41

Hocam yüksek sünek tasarımın ülkemizdeki projelerde uygulanmasıyla ilgili düşünceleriniz nedir? Maraş depreminden sonra bu tasarım biraz sorgulanır oldu. Ülkemizdeki inşaat mühendisliği eğitimini ve mühendis olmanın kolaylığını düşünürsek acaba yüksek sünek tasarım biraz cesur bir tasarım mı bizim ülkemizde?

YÜCEL

Alıntı yapılan: sinan41 - Şub 12, 2023, 01:01 ösHocam yüksek sünek tasarımın ülkemizdeki projelerde uygulanmasıyla ilgili düşünceleriniz nedir? Maraş depreminden sonra bu tasarım biraz sorgulanır oldu. Ülkemizdeki inşaat mühendisliği eğitimini ve mühendis olmanın kolaylığını düşünürsek acaba yüksek sünek tasarım biraz cesur bir tasarım mı bizim ülkemizde?

Deprem dolayısıyla ortaya çıkan enerji gerçekten çok büyük. Teorik olarak tüm deprem kuvvetinin dayanımla karşılanması mümkün olsa da bu durum ne fonksiyonel ne de ekonomik. İşte bu noktada devreye süneklik kavramı giriyor. Süneklik demek, yapının dayanımında azalma olmadan, şekil değiştirme kapasitesidir. Bu şekil değiştirme kapasitesi yani süneklik ile dayanım kuvvetinden kat kat fazla bir deprem enerjisi sönümlenebilmektedir. Ancak, yüksek sünek bina, rijit olmayan bina anlamına da gelmemektedir. Yüksek sünek taşıyıcı sistem tasarımında esas olan kolonların ve perdelerin, eğilip bükülse de ayakta kalmasını sağlamaktır. Yani yüksek sünek dediğimiz sisteme yatay yük etkidiğinde ani göçme olmaz. Dayanım anlamında süneklik düzeyi normal sistem, süneklik düzeyi yüksek sistemden daha güçlüdür. Ancak deprem yönetmelikleri can kaybının önlenmesine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Yönetmelikler yüksek dayanıma sahip aniden göçecek bir sistem yerine, daha küçük dayanıma sahip ama hasara uğrasa da göçmeyecek bir sistemi istemektedir. Bu bağlamda deprem bölgesinden bağımsız, bina türünden bağımsız, bina yüksekliğinden bağımsız, her yerde yüksek sünek bina projelendirmeliyiz.